4. фебруар, Операције српске војске

719

I. армија

Сем омањег пушкарања код с. Сукси и Мортичиња 4. фебруар на фронту ове армије прошао је без борбе. Један непријатељски батаљон наступао је до с. Блаја, а један је остао код с. Теке Фуше – Крујса. Једна чета овога батаљона отишла је Кроји а друга је отишла на косу источно од бивака и ту је осматрала.
Командант I. армије издао је овога дана команданту Дунавске дивизије II. позива и Дринске дивизије II. позива наређење ОБр. 10679 ове садржине:
„Пошто има изгледа да ће трупе ове армије морати да држе садањи свој фронт дуже времена и све дотле док се не добије потребно време за извршење укрцавања материјала и трупа, које су одређене да се евакуишу бродовима, то препоручујем команданту дивизије као најбољи начин одржавања садањих својих положаја у циљу добитка у потребном времену, да одбијање непријатељских покушаја парирају испадима, ради чега увек и благовремено груписати што више снаге према дотичној тачци свога фронта“.

Тимочка војска

Командант Тимочке војске доставио је 4. фебруара својим трупама наређење Врховне команде ОБр. 27434 од 3. фебруара, с тим да ће се ако устреба доставити накнадно потребна наређења.
На основу предњег наређења командант Тимочке војске са својим штабом пошао је 4. фебруара из Тиране у Драч, где је стигао истога дана по подне.

Трупе Нове области

Људство ове команде налази се у логору на Крфу; коњи су прикупљени у логору на десној обали Војуше где остају, док се питање о транспорту стоке не реши.

Трупе Одбране Београда

Тимочка дивизија II. позива је на Крфу.
1. ешелон Шумадиске дивизије I. позива укрцан је 4. фебруара у лађу „Ре Виторио“.
Трупе 2. и 3. ешелона Шумадиске дивизије I. позива чекале су у логору на десној обали Војуше да буду упућене у Валону ради укрцавања у лађе.

II. армија

Шумадиска дивизија II. позива са Призренским одредом (11. ешелон):
У току ноћи 3./4. фебруара извршено је пребацивање остатка коморе преко р. Семени и до 11 часова пребацио се Коњички дивизион. Остале трупе дивизије кренуле су се од места преноћишта на левој обали р. Семени у 6 часова. Марш је извршен без икаквих тешкоћа. Око 17 часова дивизија је стигла на десну обалу Војуше, где је и заноћила. Коњички дивизион заноћио је између Војуше и Фијери.
На основу наређења команданта логора на Војуши командант Шумадиске дивизије II. позива издао је наређење да се главнина дивизије крене за Валонски логор 5. фебруара у 5 часова, а Комбиновани батаљон 10. пука II. позива, 1. пољска болница и пољски артилериски дивизион да остану 5. фебруара у логору на Војуши а 6. фебруара да се крену ка Валони под командом команданта Призренског одреда.
Тимочка дивизија I. позива (15. ешелон).
У духу наређења Врховне команде ОБр. 27352 од 31. јануара штаб и трупе дивизије преданиле су југоисточно од Каваје.

III. армија

Трупе Дринске дивизије I. позива (12. и 13. ешелон) и трупе Дунавске дивизије I. позива (14. ешелон) продужиле су 4. фебруара покрет ка Валони у духу наређења Врховне команде ОБр. 27296 од 29. јануара и ОБр. 27352 од 31. јануара.

Трупе Нове овласти

Дивизија је у духу наређења Врховне команде ОБр 27426 од 3. фебруара остала у биваку код Петова.
Како је Коњичка дивизија стајала непосредно под Врховном командом, умољен је командант талијанских трупа у Фијери да се дивизија може користити из централе у Фијери телеграфском и телефонском линијом за везу са својом Врховном командом. Командант италијанских трупа одобрио је употребу телеграфа и телефона у Фијери на француском језику.
Људи су овога дана добили пексимита и конзерве; коњи само сено.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 4. фебруара ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 10660 од 4. фебруара у 1.35 часова

У току 3. фебруара стање на фронту ове армије било је овакво:
„Пред десним крилом Дринске дивизије II. позива протерани непријатељски делови северно од села Ларушке нису ништа предузимали, ограничавајући се на сузбијање наших јачих извиђачких одељења. Изгледа, да очекују појачања. Примећено је само пребацивање омањих пешадиских трупа ка селу Бубеј. Протерани непријатељски делови са леве обале Рић Лата оступили су ка с. Дервени.
Пред фронтом Дунавске дивизије II. позива непријатељ је успео да до вечери пребаци код с. Суксе на леву обалу р. Ишме део једне чете, али је нашим нападом протеран на десну обалу. Према с. Малкучи око 15 часова покушао је извиђање патролама, али је протеран. У данашњој борби, на фронту Дринске дивизије II. позива поред Аустријанаца учествовали су и Арнаути. Непријатељ није имао ни митраљеза ни топова, а где је после борбе заноћио није се могло запазити. Данас у 11 часова примећен је у покрету један непријатељски батаљон са комором од Жеје Хана на југ 4 км. северно од с. Дервена. Синоћ су примећене ватре око с. Баризани а вечерас јужно од овог села. По извештају команданта Дринске дивизије II. позива Арнаути веле, да је у Кроји остало мало непријатељских војника, а да се остало повукло. Међутим по извештају команданта Дунавске дивизије II. позива вечерас, јужно од Кроје запажен је велики број ватри и изгледа да је то главни правац непријатељског наступања“.

Од председника комисије за укрцавање ппуковника Калафатовића

ОБр. 16 од 4. јануара

„3. фебруара је укрцано: 139 официра и 2.356 људи Тимочке дивизије II. позива. Цела ова дивизија је сада укрцана“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 2313 од 4. фебруара

„Према наређењу Врховне команде ОБр. 27434 од 3. фебруара са штабом Тимочке војске полазим данас 4. фебруара пре подне из Тиране у Драч, где ћу стићи истога дана по подне“.

ОБр. 2304 од 4. фебруара

„Командант Комбиноване дивизије депешом ОБр. 4902 од данас доставио је следеће:
„С погледом на бројно и морално стање бораца у пуковима ове дивизије, на бројно стање и снагу стоке, с погледом на ситуацију, где су три пука на положају као и на предстојећи марш од Елбасана до Валоне, немогуће је извршити наређење ОБр. 1899 од 1. тек. месеца. Требало би растурити сва четири пука те формирати један батаљон а остатке пукова без неопходно потребне коморе водити као заштитницу кроз несигурну и шумовиту Душку. Војнике, који се већ месец дана шишају, брију, чисте и спремају за пут, којима су прочитане толике наредбе свију претпостављених од најнижег до Врховног Команданта за пут, одмор и преформирање, нико неби могао убедити да нису остављени и преварени; а то би имало ужасне последице.
Ако мора неко да остане у Албанији и ако од свију дивизија и одреда мора да остане једино и само неко из ове дивизије поред свију њених највећих штрапаца и највише просуте крви у овом двогодишњем рату, молим команданта, да остане цела дивизија, те да се може извршити наређење ОБр. 1899“. У вези представке ове команде ОБр. 2272 од 1. фебруара част ми је доставити и ову представку команданту Комбиноване дивизије. Мишљење своје у мојој раније послатој представци по овоме питању заснивао сам на истим разлозима, које износи у горњој представци и командант Комбиноване дивизије. И сам сам као командант Комбиноване дивизије често пута лично из разлога морала пред војницима и официрима изјављивао, да ћу са њима до краја делити судбину, Са тога понова молим за дејство и за хитно решење, да се овај батаљон не оставља, а ако важни политички разлози захтевају, да која јединица српске војске остане у Албанији мишљења сам, да би у том случају требало оставити целу једну оперативну јединицу, у ком би случају солидарност старешина те јединице са својим војницима олакшала мучно осећање оних, који остају у Албанији одвојени од своје војске“.

Од команданта I. армије

ОБр. 10666 од 4. фебруара

„Упутио бих већ сутра 5. овог месеца сувим за Валону сву непотребну комору обе дивизије, те да дивизијама олакшам. Молим за хитан извештај, да ли је пут Драч – Каваја – Вила слободан да бих ово могао да наредим“.

ОБр. 10670 од 4. фебруара

„Из извештаја председника комисије за укрцавање у Драчу који сам данас добио, видим да се сад поред трупа и установа предвиђеним наређењем ОБр. 27269 од 29. јануара, пре I. армије имају још да укрцавају: 1) Заостали ситни делови III. армије, 2) Пиротехнички полубатаљон, са техничким слагалиштем, главни интендантски воз, коњски депо, 3) Минерска чета, 4) Велепојски одред, 5) Први брдски артилериски дивизион, 6) Штаб Пиротског градског артилериског одреда, 7) 22. гранична чета, 8) Пионирски полубатаљон Комбиноване дивизије, 9) Пукови Брегалничке дивизије, 14. кадровски, 2. пук I. позива, 3. и 13. кадровски. Укупан број свију пријављених делова, који имају да се укрцавају износи око 15 – 16.000. Узев у обзир дневно укрцавање око 4.000 људи излази, да ће трупе ове армије моћи отпочети укрцавање тек 8. фебруара. Извештајем мојим О. А. Бр. 9457 од 30. тек. мес. поднео сам Врховној команди тачно бројно стање пушака – топова а нарочито муниције, које има тако мало, да за случај јачег напада непријатељског, трупе ове армије неће моћи издржати више од једнога дана у борби. Предње част ми је доставити ради знања“.

Од Г. Министра Војног

Бр. 9013 од 2. фебруара са Крфа

„Талијански помоћник начелника штаба саопштио мајору Христићу: „За пренос из Драча одређено је 12 мањих бродова за по 500 људи а из Валоне 9 великих за 20.000 укупно. Но услед тешкоћа укрцавања моћи ће се дневно превозити укупно 7.000 из Драча и Валоне. Талијанска марина има података, да у Албанији нема више од 75.000 наших војника за транспорт. Није хтео рећи извор“.

Од Начелника оперативног одељења пуковника Милојевића са Крфа

ОБр. 19 од 2. фебруара

„Овде велика оскудица у кухињском посуђу. Молим за наређење да трупе носе са собом казане иначе неће имати у чему кувати. Иста оскудица осећа се у пионирском алату за израду кујни и нужника“.

Од господина Министра Војног

Бр. 9014 од 2. фебруара

„Војни изасланик у Риму јавља податке Талијанске о непријатељу:
У Македонији:
1) Немци. Велес: Штаб ђенерала Галвица. Битољ: 101. дивизија; Скопље 103. дивизија; Велес 105. дивизија.
2) Бугари. Штаб Врховне команде: Ћустендил.
Штаб I. армије Скопље, штаб II. армије Велес. У њиховом саставу дивизије: Куманово 1. и 6.; Валавдово 2. и 7.; Демир капија 5.; Охрид 8.; између Велеса и Демир капије 9.; Градац 11.
Штаб III. армије са 3. дивизијом Призрен.
Изгледа, да су ван састава армиског: 10. дивизија Ксанти, 4. и 12. на румунској граници.
О Турским трупама нема података, или су податци из несагласних извора“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

Наредба ОБр. 27463

Штаб Врховне команде одлази бродом за Крф 6. овог месеца.
Наређујем:
1) Да заступник Начелника Оперативног Одељења упозна Начелника штаба Тимочке војске са целокупним радом око транспортовања трупа бродовима из Драчког пристаништа, као и упућивањем сувим.
Да организује један ешелон за спровод коња, официра Двора и Врховне команде сувим за Валону.
У ешелон да уђе: Ескадрон Краљеве гарде, ескадрон 4. коњичког пука и једна чета из 2. батаљона 2. пука II. позива. Полазак овог ешелона да буде 6. овог месеца.
2) Командант стана осигураће исхрану ешелона, који иду сувим издајући храну за људе и коње за 7 дана; људству које ће се транспортовати са лађом за два дана.
Да 5. овог месеца сврши са исплатом кирије за станове канцеларије.
Да са Француском и Италијанском комисијом за транспортовање наших трупа уреди сва питања око смештаја официра и војника у брод, који буде одређен за Врховну команду, тако да само укрцавање у брод буде брзо и у реду.
3) Час поласка одредиће се накнадно.

ОБр. 27464
Команданту стана,
команданту места,
команданту 2. батаљона 2. пешад. пука II. позива,
команданту ескадрона 4. коњичког пука,
Првом Ађутанту

„На основу наредбе Начелника штаба ОБр. 27463 од данас тачка 1, ешелон који се има упутити сувим за Валону има се данас организовати.
1) Ешелон образује:
једна чета 2. батаљона 2. пука II. позива, ескадрон Краљеве гарде, ескадрон 4. коњичког пука, сви јахаћи коњи Двора Њ. Кр. Височанства Престолонаследника, јахаћи коњи официра Врховне команде и сви товарни коњи Врховне команде, одред жандарма из Месне команде. Командант овога ешелона биће жандармериски капетан I. класе Иван Глишић. Ешелон ће носити назив 15. (бис).
2) Полазак ешелона биће 6. овог месеца, а у колико сати јавиће се накнадно, као и место где ће се ешелони формирати.
3) Пут кретања: Драч – Каваја – с. Хризај – Бедени – Вила – Нова – Дивјака – Бабоња – Либовци – Петрова – Фијери – Ферас.
Преноћишта:
6. код Каваје, 7. с. Вила, 8. с. Бабоња, 9. с. Петова, 10. на Војуши око Фераса. Одступања у избору места преноћишта може бити с обзиром на угодност места за преноћиште и логорске потребе.
4) У Фијери се несме ешелон задржавати ни једног момента; талијански гарнизон има налог да спречава бављење и задржавање наших трупа у Фијери.
5) По доласку на реку Војушу, командант ешелона ће упутити чету 2. пешад. пука као и жандармериски одред месне команде да се укрца у бродове у Валони, а сви коњи са њиховим јахачима, сеизима, вођама, остају до даљег наређења у логору на Војуши.
6) Магацини хране налазе се у Либовци и на Војуши и одатле је узимати на прописна требовања, водећи строгог рачуна да се храна узима само у оној мери колико следује, јер већ постоје жалбе, да се она узима и растура – продаје. Одавде храну и људску и сточну понети за 5 дана.
7) Командант ешелона препоручиће свима командантима јединица у своме ешелону да најстрожије дисциплину за време кретања одржавају, да се свако издвајање и изостајање из колоне спречи, јер је било неколико случајева да су наши војници, који су изостали били опљачкани и убијени од стране Арнаута.
Довољно јаку заштитницу одредити која ће изостале војнике прикупљати и упућивати на преноћишта.
8) Такође да се обрати пажња и на то: да војници оружје и муницију а нарочито бомбе не предају и продају Арнаутима.
У овом случају Италијанске војне власти спречиће даљи покрет са оружјем.
9) По доласку на реку Војушу (десна обала) јавите се делегату комисије за укрцавање капетану Ђорђу Исаковићу, који се тамо налази.
10) Све јединице у ешелону треба да буду снабдевене довољном количином новца за куповање фуражи, нарочито сена, које се одавде не може понети“.

ОБр. 27468
Делегату пуковнику Пешићу – Валона

„Јачина ешелона 3. фебруара (Дунавска дивизија I. позива са ситним частима): 4.050 људи, 1.122 коња и 20 волова. Јачина ешелона 4. фебруара (Тимочка дивизија I. позива са ситним деловима): 4.106 људи и 798 коња“.

ОБр. 27469
Команданту I. армије – Шајак

„Хусеин Хусени заступник Кајмакана у Шијаку известио је, да је потребно ставити на расположење Сулејман Аги 200 наших војника за гоњење комита. По овоме је чињена представка нашим војним властима, које су одговориле, да зато немају наређење. Начелник штаба наредио је, да се Сулејман Ага потпомогне у гоњењу комита уколико је то могуће о чему извештавам с молбом за наређење“.

ОБр. 27480
Свима оперативним јединицама

„Како коњи и волови свих јединица, које се транспортују бродовима из Драча, као и оних који одлазе сувим за Валону остају у логорима на десној обали реке Војуше до коначног решења питања о транспортовању коња, то у интересу боље исхране тих коња као и одржавања реда и надзора над људством које остаје код њих, наређујем:
1) Да коњи буду груписани по дивизијама, а јединице ван састава дивизија и из састава армије, код појединих дивизија. Они коњи пак који су из јединица ван састава армиских образоваће засебан логор – групу. Место логора одредиће делегат капетаи Исаковић, а командант логора биће најстарији официр у тој групи.
2) Исхрана коња и људства, које је остало код њих биће по прописним требовањима из слагалишта на Војуши. Требовања да оверавају они од трећестепеног административног органа, који су по мом наређењу ОБр. 26901 од 15. јануара одређени.
Недостатак сточне хране куповати комисиски на терену.
3) Код коња од људства да остану:
а) Сви сеизи официрских коња;
б) Код коњичких јединица, сви који имају својег јахаћег коња, а сви који немају, имају се под командом упутити у Валону за укрцавање у бродове.
в) Код теглећих и товарних коња по један возар односно коњоводац. Према броју коња и војника оставити одговарајући број старешина – официра и подофицира ради одржавања реда и дисциплине.
г) Све остало људство упутити у Валону ради укрцавања у бродове. Све учинити у споразуму са делегатом комисије за укрцавање у Валони капетаном Исаковићем.
д) Ескадрон 4. коњичког пука, који иде са 15. бис. ешелоном по доласку на р. Војушу одлази у састав свог пука.
ђ) Предузете су све мере да се питање о укрцавању коња што пре реши“.

ОБр. 27480
Команданту Брегалничке дивизије I. позива

„Нека командант одмах припреми један ешелон за покрет сувим за Валону. Јачина ешелона 4.500 људи са одговарајућим бројем стоке и коморе. Ешелон ће се из Каваје кренути 6. овог месеца о чему ће командант добити накнадно наређење.
Још сутра 5. до мрака послати бројно стање тог ешелона (назив ешелона је 16.) по утврђеном обрасцу“.

ОБр. 27482
Команданту стана,
команданту места,
команданту 2. батаљона 2. пешад. пука,
командиру ескадрона 4. коњичког пука,
Првом Ађутанту

„У вези наређења ове команде ОБр. 27464 од 4. овог месеца 15. (бис) ешелон кренуће се 6. овог месеца у 8 часова јутра до моста источно од вароши Драча. Ту код моста има командант ешелона образовати ешелон и кренути га даље за Валону, како је то у наређењу ОБр. 27461 изложено“.

ОБр. 27487
Команданту I. армије

„Од све непотребне коморе обеју дивизија са спроводним одељењем од коњице и жандарма образујте ешелон који ће носити назив 15. бис, и он се за Кавају може кренути 6. овог месеца, раније не. Бројно стање тога ешелона пошаљите ми 5. до мрака. Напомиње се команданту, да јако успорава укрцавање у бродове пртљаг, архива и све што је кабасто, па то свести на минимум, одашиљајући ово што више сувим. По доласку тога ешелона на реку Војушу поступити по наређењу ове команде ОБр. 27480 од 4. тек. мес. Испред тога ешелона биће ешелон 15. бис.
Прилог образац за бројно стање, које треба сутра до мрака послати. У примедби означити кад ешелон стиже на реку Војушу“.

ОБр. 27488
Команданту I. армије – Шијак

„По добивеном извештају, на Крфу се осећа велика оскудица у кухињском посуђу и пионирском алату за израду кујни и нужника. Начелник штаба наредио је да трупе те армије при транспортовању безусловно понесу и кухнњско посуђе и пионирски алат“.

Претходни чланак3. фебруар, Операције српске војске
Следећи чланак5. фебруар, Операције српске војске