ХОЛАНДИЈА

Кликом на слику, прелазите на претрагу локација на интерактивној мапи

Холандија је, као неутрална држава, била место размене заробљеника током и након рата. У овој држави је било преко 4.000 српских војника, од којих се, на жалост, део никад није вратио у отаџбину.

Податке о споменицима и гробљима у Холандији прикупила је мала екипа ентузијаста: брачни пар Вендриг, Фабијан и Татјана, и Џон Стиенен (ориг. Fabian Vendrig и John Stienen). Њихова несебична љубав према Србији и жеља да се открију подаци о интернирцима из Србије, одвела их је на истраживачки подухват у намери да о страдалима обавесте њихову родбину и потомке. Све прикупљење податке су објавили и на сајту који су основали: “Српски ратни заробљеници у Холандији”

Римокатоличко гробље у Амерсфорту, на коме је био сахрањен један српски војник.

Петнаест Срба је било сахрањено на гробљу Дордрехт.

На углу Холандског реформисаног гробља у Гардерену налази се споменик подигнут у сећање на 29 Срба, који су умрли од Шпанског грипа 1919. године.

У Лонекеру шеснаест Срба је сахрањено на Источном гробљу и један на римокатоличком.

Остаци српских војника из 8 градова су транспортовани у Нијмеген у првој половини маја 1938. године. Са тог места, 88 ковчега је транспортовано у Немачку 18. маја.

Необележени гроб непознатог српског ратног заробљеника се налази на најусамљенијем месту на гробљу.

На гробљу у Нив Бојнену налазила су се два српска гроба.

У Ротердаму, на гробљу Кросвејк, била су сахрањена два српска интернирца.

Споменик у знак сећања гостопримства Еншедеа за савезничке ратне заробљенике на њиховом повратку кући из заробљеништва у Немачкој.

У Хенгалоу су се налазила три српска гроба.