26. децембар, Операције српске војске

767

Операције I. армије

Комбиновани одред I. армије (8. пук II. позива са 4 митраљеза, 2 Дебанжова топа из Дунавске дивизије II позива и Комбиновани пук из Дринске дивизије II. позива са 2 митраљеза и 2 Данглисова топа) налази се 26. децембра на положају источно од Андријевице под командом Црногорске Санџачке војске.
9. пук II. позива из Дринске дивизије II. позива са једном брзометном пољском батеријом и једним брдским водом упућен је 26. децембра у Спуж и служи као општа резерва Црногорске војске.
Остале трупе I. армије у току овога дана, одмаршовале су из Подгорице и разместиле су се дуж пута Мојановићи – Плавница (Дунавска дивизија II. позива) и дуж пута Тузи – Рожај (Дринска дивизија II. позива).
Штаб армије је у Подгорици.

Операције III. армије

Трупе Дунавске дивизије I. позива остале су 26. децембра непромењено, делом у биваку на Штоју, делом у кантонману у Скадру.
Браничевски одред изашао је из састава Дунавске дивизије I. позива и дошао под непосредну команду команданта III. армије.
Дринска дивизија I. позива, према наређењу Врховне команде ОБр. 25941, кренула се 26. децембра из Подгорице ка Скадру у састав армије; заноћила је овога дана код Хума.
Ужички одред остао је код Подгорице.

Операције трупа Одбране Београда

Трупе ове команде остале су 26. децембра на досадањој размештајној просторији код Скадра.

Операције II. армије

Трупе ове армије остале су 26. децембра на досадањој размештајној просторији између Дрима, Дрињаче и Бојане.
Командант II. армије примио је овога дана наређење Врховне команде ОБр. 25945 у овоме:
„Да Јужно Моравске трупе, до сада у саставу II. армије престану дејствовати.
Јединице, из којих су биле образоване Јужно Моравске трупе, да се врате у састав јединица, којима су припадале до формирања Јужно Моравских трупа; 4. пешад. пук I. позива, да се стави на расположење команданту III. армије за Дринску дивизију I. позива.
Према овоме поступите чим буде могуће“.
Командант II. армије под ОБр. 10778 од 26. децембра донео је следеће решење:
1) Да Власински одред престане дејствовати, чим стигне у састав Тимочке дивизије I. позива.
2) Да се штаб Власинског одреда, по разрешењу, упути Врховној команди на распоред, пошто се сада не зна где се налази.
3) Да се Добровољачки одред прида Шумадиској дивизији II. позива.
4) Да се 4. и 5. кадровски пук упуте команданту III. армије за Дринску дивизију I. позива.
5) Да се од команданта III. армије тражи, да се упути 4. и 5. кадровски пук непосредно још из I. армије на место, где је потребно, те да ти пукови не иду право у своје досадање дивизије, па отуд да иду у III. армију.

Операције трупа Нове области

Дивизије су 26. децембра продужиле рад у духу наређења команданта трупа Нове Области ОБр. 11330 од 22. децембра и то:
Моравска дивизија I. позива продужила је покрет ка Драчу. Пребацивање преко реке Маћи на скели отпочело је у 6.30 часова и вршено је до мрака, када је прекинуто због јаке кише и велике помрчине. У току овога дана, пребачен је 16. пук са једном брдском батеријом.
Моравска дивизија II. позива прикупила се овога дана и треба да 27. децембра отпочне покрет ка Прези.
Вардарска дивизија I. позива прикупља се 26. децембра у селу Наншати. Штаб дивизије заноћио је у с. Калмети, где је био и 11. кадровски пук; 27. децембра маршује дивизија у Љеш.
Комбиновани и Призренски одред остао је у Љешу.

Операције Тимочке војске

Распоред Тимочке војске 26. децембра у јутру:
1) Крајински одред на положају код Мираке штити правац долином Шкумбе ка Елбасану.
Непријатељ, који је наступао правцем Ђукус – Џур, по заузећу Бабије, зауставио се и утврдио на положајима, западно од Бабије. Додир са непријатељем је изгубљен.
2) Матски одред на положају Гуглавер, затвара правце који из Мата воде преко Ћафа Гуглавер -Ћафа Прискес у Тирану. Са Крајинским одредом нема још везе.
На правцу ка Дебру, по извештају повереника, нема непријатеља.
3) Комбинована дивизија I. позива налази се на положају за непосредну одбрану Елбасана, а на линији: Шумица – Красата – Теке – коса западно од с. Лабиноти.
4) Брегалничка дивизија I. позива налази се на левој обали реке Шкумбе, на правцу ка Љушни, а на положају западно од с. Мурићани. Дивизија има наређење да се у току 26., 27. и 28. децембра понова пребаци на десну обалу реке Шкумбе, те да се ешелонира на простору с. Пекиња до с. Гоаса.
5) Коњичка дивизија у Каваји, са једном бригадом у Драчу.
У току 26. децембра командант Тимочке војске добио је ове важиије извештаје:
а) Од команданта Брегалничке дивизије I. позива ОБр. 1517 у 10 часова:
„Ноћ 25./26. децембра прошла на миру. Командант Крајинског одреда са ОБр. 2755 од 24. тек. мес. доставио је:
„Патроле изаслате десном обалом Шкумбе, вратиле су се и поднеле извештај, да до Рапонске реке и у правцу севера, нема непријатеља. Затим се дознало од Арнаута, који су долазили из Дебра, да на левој обали Дрима непријатеља нема. Око Дебра има нешто мало Бугарских војника. На место порушеног моста код Дебра, подигнут је дрвен. Кад се патрола враћала обалом Шкумбе, добила је ватру са леве обале од прилике од места у близини коте 538. Ценећи по ватри, тамо је била једна непријатељска патрола. Сем тога патрола је приметила дим од две ватре око к. 538 од којих је једна била на самом путу; мост на Шкумби источно од Мираке код ханова поседнут је за непосредну одбрану.
Командир 3. чете 1. батаљона 6. прекобројног пука данас је вршио осматрање и видео следеће:
1) Једно непријатељско одељење на гребену западно од села Бабија на левој обали Шкумбе;
2) Од тога места за 7 – 800 метара напред на путу, примећена је нека врста предстраже одакле војници иду у патроле;
3) На путу, на левој обали Шкумбе, правцем ка Ђукусу примећено је 7 људи Арнаута и војника, који су се кретали у напред наведеним правцем ка предстражи. Послате су патроле са десног одсека но још се нису вратиле“.
б) Од команданта Крајинског одреда:
ОБр. 5763 у 17 часова
„Командант Матског одреда са ОБр. 1177 доставио је следеће:
„Док је овај одред био на Ћафа Гуглаверу, није могао никако добити везу ни преко Крабе ни помоћу телефона, јер нема толиког телефонског кабла.
Према фронту овога одреда, није било до сада непријатеља.
Незнајући, где се налази сад Крајински одред и како ћу са њиме одржавати везу, а осим тога врло много удаљен од трупа, одакле је пут тежи но преко Крабе, те људи по 3 дана нису ништа јели, коњи су свакога дана липсавали а попуну нисам могао добити, учестана бегства војника због велике растурености, утицало је, те сам овај одред прикупио на Ћафа Присеку. Молим за извештај, на коме месту могу ухватити везу са тим одредом.
Предњи извештај част ми је доставити команданту пошто Матски одред није под мојом командом“.
в) Од команданта Комбиноване дивизије I. позива:
ОБр. 4766
„Достављам ове податке, које је Гувернер Елбасана добио од својих повереника:
1) Да у Дебру има мало војске. Бугари су на север ишли до села Клобучишта а даље нису, јер веле то је Албанија. До овога пак села, отели су сељацима све брашно и остале ствари, које су сељаци добили од наших власти и војника.
2) До села Дарзе, на правцу Ђукус – Елбасан, долазило је свега 3 батаљона бугарска и један топ. Они су се још пре 6 – 7 дана повукли и то по исказу једног њиховог официра у Стругу. Овај официр објашњавао је Арнаутима, да он неће даље, јер је то Арнаутско и ту треба да дођу Аустријанци, а Бугарско је само до Ћафа Сане“.
Командант Тимочке војске овога дана у 17 часова примио је наређење Врховне команде ОБр. 25999, да се за сада обустави упућивање резервних трупа у Валону.
По овоме је већ раније било издато потребно наређење команданту места у Каваји, да прикупља све рекруте и упућује их не на прелаз преко Шкумбе већ команданту 3. пешад. пука III. позива, који је био у Каваји, ради формирања батаљона и боље исхране, те да не би рекрути умирали од глади и преморености.
У 21 час, командант Тимочке војске издао је команданту Брегалничке дивизије I. позива наређење ОБр. 1668 ове садржине:
„Пошто се према наређењу ове команде ОБр. 1634 од 24. тек. мес. са дивизијом пребаците на десну обалу реке Шкумбе, оставите као посаду један јачи пешад. пук са једним топом у Пекину, а са дивизијом се прикупите код Каваје, где ћете остати у резерви.
Пук, који будете оставили у Пекину, има задатак да обезбеди позадину Комбиноване дивизије I. позива, која остаје код Елбасана.
Командант остављеног пука у Пекину, има да предузме све потребне мере за одржавање реда у Пекину и околини с тим, да нарочито обрати пажњу на леву обалу реке Шкумбе, у колико је то потребно, ради обезбеђења свога бављења у Пекину и извршења задатка који има.
Посаде на путу Елбасан – Каваја из 3. пука III. позива остаће и даље на својим местима.
Командант 3. пука III. позива налази се у Каваји.
Штаб дивизије у Каваји“.
Напомена: Брегалничка дивизија I. позива повучена је у резерву код Каваје с тога, што није било потребе за њену хитну употребу. Код Каваје су се трупе дивизије могле сместити, боље хранити и опоравити.

II. Ситуација

Врховна команда примила је у току 26. децембра ове важније извештаје.

Од команданта Тимочке војске:

ОБр. 1647

„Командант Савојске – Талијанске бригаде из Драча, доставио ми је на Француском језику следеће писмо под Бр. 75 од 12. тек. месеца, које у српском преводу гласи:
„Част ми је известити Вашу Екселенцију, да талијанска влада жели апсолутно, да трупе српске војске не прелазе јужно од Шкумбе и, да имају да се концентришу у Тирани и околини Тиране, где ће моћи да се снабдевају из Драча.
Имам тако наређење да умолим Вашу Екселенцију, да одмах известите Врховну команду своје војске о горе изложеном, додајући, да ако јединице Српске војске продуже да се размештају на све стране и ако команда српске војске не предузме одмах и са највећом енергијом прикупљање северно од Шкумбе свих делова који су се већ разишли, нема сумње да неће бити никако могуће извршити снабдевање српских трупа. Талијанска влада наредила је, да се употребе сва средства па и сила, да се постигне извршење наређења, која су издата искључиво у интересу српске војске.
Молим Вашу Екселенцију, да ми изволи потврдити пријем овога писма и да ме извести да је о истом известила српску Врховну команду. Такође молим Вашу Екселенцију, да ми достави што пре наређење, које буде добила за извршење захтева талијанске владе“.
Достављајући предње а у вези извештаја ОБр. 1582 молим за најхитније наређење по овоме“.

ОБр. 1664 од 25. децембра

„Командант места из Драча са Бр. 1818 од 24./ХII. известио ме је, да је један талијански батаљон дошао 10. ов. мес. до Шијака и по изјави команданта тога батаљона има да заузме Барбас источно од Тиране, али да ће за неколико дана остати у Шијаку очекујући долазак још једног батаљона из Каваје. Са ОБр. 1820 од данас известио ме је, да су данас око 10.30 часова дошле у Драч талијанске лађе са једним батаљоном домобранаца и једном батеријом старих топова. Ове су трупе одмах отпочеле искрцавање у Драчу – пристаниште“.
Напомена. Врховна команда доставила је предња два извештаја команданта Тимочке војске под ОБр. 25999 Г. Министру војном с молбом за најхитнију одлуку, јер је потребно да се команданту Тимочке војске издаду одмах потребна наређења.

ОБр. 1664 од 26. децембра

„Командант Талијанске 1 бригаде писмом од 26. децембра тражио је што тачније обавештење о колони пуковника Ристића, која је стигла у Фијери без знања његовог и без знања Талијанске Врховне команде. Одговорио сам му, да ћу са трупама своје војске, према директиви Врховне команде ОБр. 25930 од 24./ХII. докле будем држао Елбасан и Тирану, базирати на Драч и да сам, према наређењу Врховне команде ОБр. 25999 од 26. децембра, обуставио даљи покрет резервних трупа ка Фијери. Даље, да сам задржао у Каваји 1.200 осталих сасвим изнурених рекрута.
Што се тиче повратка наших резервних трупа, које су већ стигле у Фијери, известио сам га, да зато треба нарочито наређење српске Врховне команде.
У исто време молим, да се тим трупама дотури храна у Фијери, јер је дотурање хране из Драча за Фијери апсолутно немогуће.
Поред свега овога ставио сам талијанском ђенералу на знање, да су трупе тако изнурене, да је потребно да се прво одморе и освеже пре него би се понова кренуле на марш кроз баруштине, којима се гази блато до појаса“.
Напомена: Предњи извештај достављен је под ОБр. 26033 господину Министру Војном.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња:

Бр. 2178

„Стање на Црногорском ратишту у току 24. децембра:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу њеног фронта, борба је вођена целог дана без резултата.
б) На источном делу фронта, слаба артилериска и пешадиска ватра.
2) Код Херцеговачког одреда, непријатељ је енергично нападао на Вучи До, где је борба трајала до мрака; сви су напади одбивени.
3) Код Ловћенског одреда, правцем од Ораховца, непријатељ је нападао надмоћнијом снагом и успео заузети Високу Гору. Црногорске трупе предузеле су ноћни напад, повратиле изгубљени положај, заробиле 10 војника и заплениле доста пионирског алата.
4) Код Старосрбијанског одреда без промене.

III. Наређења врховне команде

ОБр. 23999
Команданту Тимочке војске

„Обуставите за сада упућивање резервних трупа у Валону.
Одлуке по вашим рапортима ОБр. 1647 и ОБр. 1664 доставиће се одмах, чим се по њима добију обавештења од г. Министра Војног“.

Претходни чланак25. децембар, Операције српске војске
Следећи чланак27. децембар, Операције српске војске