12. септембар, Операције II и III српске армије

756

Операције II. армије

Ноћ 11./12. септембра сем местимичног пушкарања прошла на миру. Са ОБр. 1892 извештена Врховна команда.
У току дана:
У 6 час. командант армије отишао је на осматрачницу код с. Ранислава ради осматрања рада.
У 9 час. питана је телефоном Тимочка дивизија зашто не дејствује батерија дугачких топова. Начелник штаба Тимочке дивизије одговорио је, да се чека да се јави непријатељска артилерија са Преслапа, па у вези са деснокрилном артилеријом Шумадиске дивизије отпочне напад. Наређено му је да се одмах предузме живљи рад, те да се акцијом изазове непријатељска артилерија, а не да се чека, да се сама јави јер смо ми нападачи и знамо места њихове артилерије.
Од Шумадиске дивизије добивен је извештај ОБр. 1502 о ситуацији у 9 часова:
Командант десног одсека извештава да је артилериска ватра због магле отворена тек у 6.25 час., али је због магле убрзо и обустављена. Из истог разлога обустављен је и напад пешадије. Чим је овај извештај примљен наређено је, да се напад одмах продужи без обзира на маглу која нашој артилерији не може много сметати, пошто је већ толико времена гађала Голо Било, а нашу пешадију у неколико штитити од непријатељске артилериске ватре са Преслапа и Ветреника. Од 6.15 час. наша артилерија тукла снажном ватром Ветреник и под заклоном ове ватре, лево крило трупа које нападају Ветреник кренуло се мало унапред. Непријатељска артилерија са Ветреника с времена на време туче наше батерије код Пребедишта. Према Катунцу и Пожарским положајима повремена артилериска ватра с наше стране и покрет предњих пешад. одељења у напред.
Од команданта Тимочке дивизије ОБр. 1515. – У 6.10 час. избачено са десног крила неколико метака против источне падине Кожуха. Због јаке магле, која смета погледу, артилерија левог крила још није почела дејство.
У 9.30 час. почела дејствовати деснокрилна батерија Шумадиске дивизије.
Тимочка дивизија са ОБр. 1516 од 9.15 час. – Стање непромењено. Магла још траје; због ње и због очекивања дејства десног крила Шумадиске дивизије до сада на фронту ове дивизије нема дејства.
У 9.45 час. саопштено начелнику штаба Тимочке дивизије наређење команданта армије да се за гађање користе моменти кад се дигне магла, јер се магла до сада више пута дигла па ипак артилерија Тимочке дивизије није дејствовала. Сем тога саопштено му је да је издато наређење да и десно крило Шумадиске дивизије уђе у акцију и оно дејствује од 9.30 час.
У 10 час. наређено команданту артилерије ове армије да батерији дугачких топова 155 мм., која до сада није дејстововала изда наређење да одмах дејствује на ровове на Преслапу и руши ровове и морал непријатеља.
У 10.15 час. питан је телефоном начелник штаба Тимочке дивизије, да ли дејствују француске трупе десно од Тимочке дивизије. Одговорио је да су извиђачке патроле 3. пука (са десног крила) подишле с. Нанте на 700 метара и тамо се пушкарају, а извиђачке патроле са левог крила истог пука подилазе заједно са тим извиђачким деловима ка с. Тушину. Артилерија француска не дејствује. Дејствовала је само артилерија са десног крила Тимочке дивизије у правцу Тушина.
У 11.10 час. питан је понова командант артилерије Шумадиске дивизије, зашто хаубице не дејствују. Одговорио је да дејствују све сем оне код с. Црнишева, која није реперисала терен. Сад се туче просторија, а чим се развиди ватра ће се сконцентрисати на ровове.
У 11.15 час. почиње да дејствује батерија дугачких топова 155 мм.
Армија са ОБр. 1897 подноси извештај Врховној команди, исти је напред у целости за овај дан изнет.
Команданту Шумадиске и Тимочке дивизије:
„У будуће ће команданти увек кад је борба слати извештаје у 9, 12, 15 и 18 часова. Сем овог подносиће о сваком важнијем догађају који би се десио“.
У 12.50 час. пита командант армије команданта 1. бригаде Шумадиске дивизије, каква је ситуација на Голом Билу. Одговорио, да је зуб између Голог Била и Ковила заузет и да је лево крило код непријатељских препрека од жица, где му је наређено да се утврди. Чим се магла дигне он ће припремити напад. Наша пешадија добија артилериску ватру са Преслапа. Магла је веома густа.
Од Шумадиске дивизије добивен је у 13.40 час. извештај ОБр. 1505. – Ситуација у 12 час. оваква је:
1) Од 9 час. продужена је интензивна припрема напада артилериском ватром против Голог Била. Наши делови заузели су Зупчасту чуку северозападно од Ковила и непријатељске ровове северно од Зупчасте чуке. Ту се наши делови утврђују. Непријатељ се са Зупчасте чуке повукао на Камени зуб између ове и Голог Била. Лево крило трупа које нападају Голо Било дошло је до препречних средстава испред непријатељских ровова и ту застало, јер је дочекано јаком пушчаном ватром и бомбама. Продужава се за сада због магле лагана артилериска ватра на Голо Било.
2) Наше трупе које нападају Ветреник продужују припрему напада пешад. и артилер. ватром.
3) Делови са Катунца и Пожарских положаја подвукли су се под непријатељске положаје, где се води жива пушчана и митраљеска ватра.
У 14.28 час. командант 1. бригаде Шумадиске дивизије извештава да ће овога момента сасредити артилериску ватру на ћувик између Голог Била и Криве Чуке, а затим ће бригада напасти тај ћувик на Голо Било. На питање да ли је понео жицу да се утврди заузети положај, одговорио је: Да је предузео све мере за осигурање заузетог терена.
Од Тимочке дивизије добивен је у 14.40 час. извештај ОБр. 1520. – Стање у подне овако:
1) Артилерија са десног крила тукла је непријатељску артилерију код Тушина и падине Кожуха према Трстеничкој коси. На њену ватру непријатељска артилерија за сада не одговара. Извиђачки делови, послати ка Тушину, дочекани су пешадиском ватром а исто тако и јачи извиђачки делови са десног крила Трстеничке косе који покушавају да заобилажењем постигну циљ.
2) Три вода пољске артилерије са левог крила дејствују тукући: један Преслап и трећу Зборску косу, други с. Зборско, трећи западну падину Кожуха где су запажени неки непријатељски делови. Магла омета дејство, јер осматрање није увек омогућено. Непријатељска пољска артилерија дејствује ретком ватром ка десном крилу Шумадиске дивизије. Извиђачки делови упућени ка с. Зборском и трећој Зборској коси, дочекани су јаком пешад. ватром из непријатељских ровова и заустављени. Према њиховим извештајима, непријатељ, у истој јачини као и до сада, држи свој положај.
3) Рад у овом духу продужава се.
4) Извиђачки делови 3. пука упућени ка с. Нанте заустављени су непријатељском ватром и застали у висини извиђачких делова десне колоне.
Тимочка дивизија ОБр. 1523. – Стање у 15 часова:
1) Са десног крила артилерија туче непријатељске ровове према ћувику Трестеничке косе. Сем једног зрна баченог у 13.15 час. из брдске хаубице са Кожуха ка Фуштанима, непријатељска артилерија према овом крилу не јавља се. Извиђачки делови овога крила остали према непријатељу, али од њих још нема детаљнијих извештаја.
2) На левом крилу припрема се притисак на с. Зборско и трећу косу. Ради тога, артилерија овога крила туче сад снажном ватром ове објекте. На ову ватру непријатељ одговара тукући наше положаје на првој Зборској коси.
Шумадиска дивизија ОБр. 1509. – Ситуација у 15 часова:
1) Две наше чете које су избиле на Зупчасту чуку, биле су тучене непријатељском артилериском ватром са Голог Била и Преслапа; ту су застале и утврдиле се. Потом је продужена и сада се продужава артилериска ватра на Голи ћувик северозападно од Зупчасте чуке у циљу припреме напада. Јачина непријатеља који је био на Зупчастој чуци – 2 чете и 2 митраљеза. Лево крило трупа које нападају Голо Било, тучено је у 14.30 час. доста јаком артилер. ватром са Ветреника.
2) Према Ветренику, на Катунцу и Пожарским положајима стање је у главном непромењено.
Шумадиска дивизија ОБр. 1510. – Командант десног одсека који напада Голо Било жали се да Тимочка дивизија не помаже својим колико – толико јачим дејством против Преслапа те је због тога изложен ватри са три стране. Не види се и не чује се никаква ни артилериска ни пешад. борба код Тимочке дивизије од јутрос па до сад. Упућивање само слабих извиђачких делова на тој страни, који се задовољавају да се само констатују непријатељске снаге, ништа не користи Шумадиској дивизији: Молим да се нареди што се за потребно нађе.
Са ОБр. 1907 одговорено Шумадиској дивизији: Ангажовање Тимочке дивизије и артилеријом и пешадијом такво је као да се врши одсудан напад на Преслап, управо далеко јаче него ли што је ангажовање трупа те дивизије према Голом Билу. Паралисање непријатељске артилерије са Преслапа као и артилерије са Голог Била нека командант изврши својом тешком артилеријом која му је за ту циљ придата.
У 17.25 час. упитана је 1. бригада Шумадиске дивизије о ситуацији на десном крилу 10. пука. Одговорено је да се сада утврђује.
У 17.30 час. командант армије пита телефоном команданта Шумадиске дивизије, шта сад намерава, пошто изгледа да отпор непријатељски није тако жилав, и да ли ће напад бити припремљен те да по овом терену не буде растројства, и зато му препоручује да не напада пре него се напад добро припреми, да се не хита него да се све ради полако и смишљено и да се заузети терен добро осигура. Командант дивизије одговара да ће од 17.30 – 18 час. отворити најинтензивнију ураганску артилериску ватру, па ће онда десно крило 10. пука прећи у напад користећи се моментом поколебаности код непријатеља, који се мора појавити услед овакве ватре.
У 17.55 час. командант армије констатује да артилериска ватра није онаква како је командант дивизије казао да ће бити, да она није најинтензивнија и ураганска.
У 18.05 час. по наређењу команданта армије командант армиске артилерије позвао је на телефон команданта артилерије Шумадиске дивизије и учињена му примедба да артилерија не показује ону интензивност коју је обећао командант дивизије. Командант артилерије одговорио је, да му је командант дивизије наредио, да каже: „Командант Шумадиске дивизије управља бојем на овом одсеку и он сноси сву одговорност, па зато моли да му се дозволи да самостално ради“. По овоме узеће се објашњење од команданта дивизије, чим прилике то дозволе, и према истом поступиће се.
Армија са ОБр. 1909 у 18 час. подноси извештај Врховној команди а који је напред у целости изнет.
Од команданта III. армије примљен је извештај ОБр. 2260 у 16 час. и ОБр. 2268 о стању на фронту ове армије. Ови извештаји изнети су код исте за овај дан.
У 21.30 час. армија са ОБр. 1913 извештава Врховну команду, I. и III. армију о стању на фронту – изнет напред за овај дан.
Данас је утрошено:
Код Шумадиске дивизије: 19.783 пушчаних метака, 7.480 митраљеских метака, 138 ручних бомби, 234 Азен бомби, 1.892 шрапнела, 3.200 граната, 1.700 разних граната, 116 бомби за рововска оруђа.
Код Тимочке дивизије:
Пушчане 16.154 метка, митраљеске 575 метака, 345 шрапнела, 1.024 разорних граната пољских, 123 разорних граната брдских.
Погинуло: 1 официр, 1 подофицир и 4 редова.
Рањено: 1 официр, 75 подофицира, каплара и редова.

Дејство Тимочке дивизије

Ноћ 11./12. септембра прошла на миру. О овоме је извештена армија.
У 6 час. чује се паљба код Шумадиске дивизије и даље код III. армије.
Код нас густа магла на положајима, негде се само виде делови положаја.
У 16.10 час. избачено са десног крила неколико метака против источне падине Кожуха.
Због јаке магле, која смета погледу, артилерија левог крила још није почела дејства.
У 8 час. понека пушка чује се у правцу Трестеничке косе. Тамо магла. Код Шумадинаца у то време прилично јака пушчана ватра. И тамо густа магла. Артилерија Шумадинаца прилично активна, али је питање: какво је њено дејство по магли. Чује се час јаче час слабије потмула топовска паљба код Дринаца и даље лево.
У 8.30 час. помоћник начелника армиског штаба пита за стање. Обавештен да се не дејствује због магле и због тога што ни десно крило Шумадинаца не дејствује за сад; а кад почне оно – почећемо и ми, у колико магла допусти. Дато је, да ће се у главном радити артилеријом, а са пешадијом неће моћи много учинити, него ће се покушати рад извиђачким одељењима.
У 9 час. под ОБр. 1516 послато армији следеће стање:
„Магла још траје. Због ње и због очекивања на дејство десног крила Шумадиске дивизије, за сад на фронту ове дивизије нема дејства“.
У 9.30 час. помоћник начелника штаба II. армије саопштава преко телефона наређење команданта армије, да се ради живље, да се слабијим деловима изврши притисак на непријатеља и да артилерија дејствује.
На основу тога, наређено под ОБр. 1517 командантима колона: да крену ка непријатељу слабија извиђачка одељења, ради извиђања, чији рад да помогне артилерија, у колико је потребно и могућно.
У 9.45 час. из армије саопштавају телефоном, да је наређено да и десно крило Шумадиске дивизије живље ради, и да од нас се тражи, да артилерија помаже Шумадинце дејством на Преслап.
У 10 час. саопштено ово левој колони.
У 10.15 час. почело дејство наше артилерије.
У 10.15 час. помоћник начелника штаба II. армије пита: како је десно? – Саопштено му је да је 3. пук послао извиђачка одељења ка Нанте. Та су одељења пришла селу, али су ту заустављена.
Стање у подне овако:
1) Артилерија десног крила туче непријатељску артилерију код Тушина и падине Кожуха према Трестеничкој коси. На исту ватру непријатељска артилерија за сада не одговара.
Извиђачки делови послати ка Тушину дочекани су пешад. ватром, а исто тако и јачи извиђачки делови са десног крила Трестеничке косе, који покушавају да заобилажењем постигну циљ.
2) Три вода пољске артилерије са левог крила дејствују, тукући: један Преслап и трећу Зборску косу, други с. Зборско, трећи западну ивицу Кожуха, где су запажени неки непријатељски делови. Магла омета дејство, јер осматрање није увек могућно. Непријатељска артилерија кад -кад ретком ватром дејствује у правцу ка десном крилу Шумадиске дивизије.
Извиђачки делови, упућени ка с. Зборском и трећој коси, дочекани су јаком пешадиском ватром из непријатељских ровова и заустављени. По њиховим извештајима, непријатељ у истој јачини као и до сад држи своје положаје.
3) Рад у овом духу продужава се.
4) Извиђачки делови 3. пука упућени ка селу Нанте, заустављени су непријатељском ватром и застали у висини извиђачких делова десне колоне.
О предњем је извештен командант II. армије са ОБр. 1520 у 12 часова.
У 13.45 час. начелник штаба 2. бригаде (леве колоне) извештава: командант деснокрилне бригаде Шумадиске дивизије јавља да је зуб између Ковила и Голог Била узет.
До 14.15 час. мало затишје.
У 14.30 час. из 2. бригаде саопштавају намеру: да су намерни да врше притисак на 3. Зборску косу, пошто је претходно обаспу јаком артилериском ватром.
Стање у 15 часова:
1) Са десног крила артилерија туче непријатељске ровове према ћувику Трестеничке косе. Сем једног зрна баченог у 13.15 час. из брдске хаубице са Кожуха ка Фуштанима, непријатељска артилерија према овом крилу не јавља се.
Извиђачки делови овог крила остали према непријатељу, али од њих још нема детаљнијих извештаја.
2) На левом крилу припрема се притисак на с. Зборско и трећу косу. Ради тога артилерија овога крила туче сад снажном ватром ове објекте. На ову ватру непријатељ одговара тукући наше положаје на првој Зборској коси.
У 19 час. непријатељ обасипа јаком ватром зуб и Ковил – чује се пешадиска ватра. Вероватно, непријатељ врши контра напад да поврати изгубљени Каменити зуб. Непријатељ туче ватром са Преслапа и Кожуха наше положаје пред Зборским.
У 19.30 час. питано телефоном: да ли ће из армије доћи каква заповест за сутрашњи рад. Одговорено: неће, него ће се рад продужити у духу прве заповести (за рад 12.). Према томе, одлучено: пошто су губитци данас прилични код леве колоне, а извиђањем се постигао извесни циљ (податци ће се накнадно добити), сутра, 13. тек. мес. неће се упућивати извиђачки делови, уопште, ако се прилике не измене, неће се радити пешадијом. Артилерија ће дејствовати с времена на време против положаја непријатељске пешадије и артилерије, у колико се она може дохватити, да би се тако извукла ватра непријатељске артилерије на себе и тим посредно помогло десном крилу Шумадинаца. То је, око 21 час. начелник штаба саопштио телефоном колонама.
Преко ноћи киша. Мирно код леве колоне, али код десне, због напада 3. пука ка селу Нанте, непријатељ отворио пешад. ватру против десног крила десне колоне, а дејствовао и артилеријом са Кожуха (ту је на самом врху имао један топ) и од Тушина. То је трајало од 10.50 – 11.35 час. Непријатељска артилерија код Тушина ућуткана нашом артилеријом источно од Фуштина, а пешад. ватра с наше стране није отварана.
Са ОБр. 1527 извештена армија.

Дејство Шумадиске дивизије

Ноћ 11./12. септембра сем пушкарања на Голом Билу и Ветренику прошла на миру. Са ОБр. 1499 извештен командант армије, Тимочке и Дринске дивизије.
У току дана дивизија врши напад према наређењу ОБр. 1476 од 10. септембра тек. год.
На основу извештаја ОБр. 773 у 8.40 часова:
Командант дивизије са ОБр. 1502 у 9 час. известио је команданта армије следеће:
„Ситуација у 9 час. оваква је:
1) Командант десног одсека известио ме је: артилериска ватра због магле била отворена у 6.25 час. али је брзо због магле и обустављена. Из истих разлога обустављен је и напад пешадије.
Чим сам овај извештај примио, наредио сам да се напад одмах продужи без обзира на маглу, која нашој артилерији која је већ толико времена гађала Голо Било, не може много сметати и нашу пешадију у неколико штити од непријатељске артилериске ватре са Преслапа и Ветреника.
2) Од 6.15 час. наша артилерија која туче снажном ватром Ветреник и под заштитом ове ватре лево крило трупа, које нападају Ветреник кренуло се мало у напред. Непријатељска артилерија с Ветреника с времена на врема туче наше батерије код Пребедишта.
3) Према Катунцу и Пожарским положајима повремена артилериска ватра с наше стране и покрет предњих пешад. одељења у напред“.
Командант Дринске дивизије са ОБр. 2021 од данас у 12.05 час. извештава о стању на фронту дивизије.
Са ОБр. 1504 од 12. ов. мес. примљено к знању.
На основу извешћа команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 1505 од 12. ов. мес. у 12.55 час. из Пребедишта извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије:
Ситуација у 12 часова оваква је:
1) Од 9 час. продужена је интензивна припрема напада артилериском ватром против Голог Била. Наши делови заузели су Зупчасту чуку северозападно од Ковила и непријатељске ровове северно од Зупчасте чуке. Ту се наши делови сада утврђују. Непријатељ се са Зупчасте чуке повукао на Камени зуб, између ове и Голог Била.
Лево крило трупа, које нападају Голо Било, дошло је до препречних средстава испред непријатељских ровова и застало, јер је дочекано јаком пушчаном ватром и бомбама.
Продужава се засад, због магле, лагана артилериска ватра на Голо Било.
2) Наше трупе које нападају Ветреник, продужују припрему напада пешадиском и артилериском ватром.
3) Делови са Катунца и Пожарских положаја, подвукли су се под непријатељске положаје, где се води жива пушчана и митраљеска ватра.
Командант II. армије са ОБр. 1899 од данас у 13 часова наређује:
„У будуће ће ми командант увек кад је борба слати извештаје у 9, 12, 15 и 18 часова са ознаком ситуације у то доба.
Мимо овога јављаће ми о сваком важнијем догађају, који би се десио. Овакво слање извештаја почеће од данас“.
Командант Тимочке дивизије са ОБр. 1520 од 12. ов. мес. у 14.55 час. извештава на фронту своје дивизије:
„На основу извешћа команданта одсека командант дивизије са ОБр. 1509 од 12. ов. мес. из Пребедишта извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије:
Ситуација у 15 час. оваква је:
1) Од 9 час. продужена је интензивна припрема напада артилериском ватром против Голог Била. Наши делови заузели су Зупчасту чуку северозападно од Ковила и непријатељске ровове северно од Зупчасте чуке. Ту се наши делови сада утврђују. Непријатељ се са Зупчасте чуке повукао на Камени зуб, између ове и Голог Била.
Лево крило трупа, које нападају Голо Било, дошло је до препречних средстава испред непријатељских ровова и застало, јер је дочекано јаком пушчаном ватром и бомбама.
Продужава се засад, због магле, лагана артилериска ватра на Голо Било.
2) Наше трупе које нападају Ветреник, продужују припрему напада пешадиском и артилсриском ватром.
3) Делови са Катунца и Пожарских положаја, подвукли су се под непријатељске положаје, где се води жива пушчана и митраљеска ватра.
Командант II. армије са ОБр. 1899 од данас у 13 часова наређује:
„У будуће ће ми командант увек кад је борба слати извештаје у 9, 12, 15 и 18 часова са ознаком ситуације у то доба.
Мимо овог јављаће ми о сваком важнијем догађају, који би се десио. Овакво слање извештаја почеће од данас“.
Командант Тимочке дивизије са ОБр. 1520 од 12. ов. мес. у 14.55 час. извештава на фронту своје дивизије:
„На основу извешћа команданта одсека командант дивизије са ОБр. 1509 од 12. ов. мес. из Пребедишта извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије:
Ситуација у 15 час. оваква је:
1) Две наше чете, које су избиле на Зупчасту чуку, биле су тучене непријатељском артилериском ватром са Голог Била и Преслапа. На заузетом положају застале су и утврдиле се. Потом је продужена и сад се продужава артилериска ватра на Голи ћувик северозападно од Зупчасте чуке у циљу припреме напада пешадијом.
Јачина непријатеља који је био на Зупчастој чуци 2 чете и 2 митраљеза.
Лево крило трупа, које нападају Голо Било, тучено је доста јаком артилериском ватром са Ветреника.
2) Према Ветренику, на Катунцу и Пожарским положајима, стање је у главном непромењено“.
Командант дивизије са ОБр. 1510 од 12. ов. мес. у 15.30 час. из Пребедишта извештава команданта II. армије:
„Командант десног одсека, који напада Голо Било, жали се, да га Тимочка дивизија не помаже својим колико толико јачим ангажовањем против Преслапа те је он изложен ватри са три стране.
Ја не видим и не чујем никакву артилериску ни пешадиску борбу код Тимочке дивизије од јутрос па до сад. Упућивање само слабих извиђачких делова на тој страни који се задовољавају да само констатују присуство непријатељских снага на извесном месту, мени не користи ништа.
Ја знам да су трупе Тимочке дивизије изложене непријатељској артилериској ватри са Кожуха, али су исто тако и још јаче изложене моје трупе, које нападају Голо Било, артилериској ватри са три стране, па тек иду напред колико је то могуће.
Сматрам за потребно да известим команданта о овоме, и молим да нареди што за потребно нађе“.
Командант II. армије са ОБр. 1907 од 12. септембра у 17.35 час. на основу предњег саопштава:
„Ангажовање Тимочке дивизије и артилеријом и пешадијом такво је, као да врши одсудан напад на Преслап, управо далеко јаче него што је ангажовање трупа те дивизије према Голом Билу.
Паралисање непријатељске артилерије са Голог Била нека командант изврши са својом тешком батеријом, која му је за ту цељ и придата“.
На основу извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 1516 од 12. ов. мес. у 19.15 час. из Пребедишта извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије:
„Ситуација у 19 час. оваква је:
1) Од 17.40 до 18.10 час. интензивна артилериска ватра на Голо Било и његову везу са Зупчастом чуком. Наређени напад после овога по извештају команданта десног одсека није се могао продужити, јер је непријатељ одмах после артилериске припреме ватром, обасуо јаком артилериском ватром са Преслапа Зупчасту чуку.
2) На Ветренику ретка пушчана и митраљеска ватра с обе стране. Непријатељ појачао посаду својих ровова на целом свом фронту. Поред војника примећен је и већи број људи у народном оделу, вероватно комите.
Непријатељски митраљез на каменитом ћувику уништен, пуним зрном Дебанжовог топа.
Непријатељ има осетне губитке од наше ватре, нарочито кад је покушао да слабије делове спусти ка нашим рововима користећи се маглом.
3) Према Катунцу и Пожарским положајима стање непромењено.
4) Наредио сам, да се задобивени положаји утврде пошто – пото одрже предузимајући нужне мере против евентуалних непријатељских напада.
5) Намеран сам, да сутра од 7 час. продужим напад у духу моје заповести ОБр. 1476 од 10. ов. месеца.
6) Губитци у данашњој борби доставиће се накнадно“.
Командант армије са ОБр. 1517 од 12. ов. мес. у 19.15 час. из Пребедишта издаје команданту десног и левог одсека, целокупне артилерије и опште резерве следећу заповест:
„С обзиром на завршену дневну ситуацију наређујем:
1) Да трупе десног и левог одсека 13. ов. мес. од 7 час. продуже напад у духу моје заповести ОБр. 1476 од 10. овог месеца.
2) Да командант десног одсека предузме ноћас нужне мере, да се задобивени положаји одрже против могућих непријатељских напада пошто – пото. Нарочито препоручујем команданту десног одсека: да се трупе добро утврде, да се држе прикупљено и привлачењем и погодним постављењем резерве обезбеди десно крило и бок његових трупа од непријатељског напада.
3) Да артилерија буде ноћас спремна да може потпомоћи пешадију у одбијању могућег непријатељског напада“.

Операције III. армије

Ноћ 11./12. септембра прошла на миру. Са ОБр. 2249 извештена Врховна команда.
У току дана примљени су ови извештаји:
Од команданта II. армије: ОБр. 1892 у 5.30 час., ОБр. 1902 у 4 часа о ситуацији код ове армије. Ово је изнето напред.
Од команданта I. армије: ОБр. 1835 у 5 час., о ситуацији код исте. Ово је изнето код ове армије за овај дан.
ОБр. 1382 изнето код исте за овај дан.

Од команданта Коњичке дивизије

Изнето код исте за овај дан.

Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 799 у 4 часа, ОБр. 800, ОБр. 802, ОБр. 803 и ОБр. 804 изнети за овај дан код исте.

Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 2013, ОБр. 2021, ОБр. 2022, ОБр. 2029 и ОБр. 2033, изнети за овај дан код исте.
У 9.30 час. командир ескадриле јавља: да је положај Малка Ниџе добро утврђен и има препреке од жице. Непријатељска артилерија туче јаче лево крило Вардарске дивизије; наша артилерија добро дејствује на непријатељске ровове. У непријатељској позадини не примећују се никакви важнији покрети. Један непријатељски воз од 15 вагона приспео из Флорине у Екшису. У 10.15 час. о овоме је извештена телефоном Дунавска дивизија (начелник штаба).

Наређења (извештаји) команданта армије

ОБр. 2217 – Команданту Дринске дивизије

„Да пољску батерију остави и даље у саставу Дунавске дивизије. Код Дринске дивизије остаће француска брзометна брдска батерија а у току ноћи 10./11. септембра добила је још једну хаубичку батерију“.

ОБр. 2260 – Врховној команди. III. и II. армији

„Код Дринске дивизије центар десне колоне на јуриш заузео највишу тачку на Плочи; непријатељ се повукао у нереду. Десно крило исте колоне заузело каменити ћувик Кочобеја, а лево крило те колоне дошло на 20 – 30 метара од непријатељских ровова. Од леве колоне нема још извештаја“.

ОБр. 2268 – Команданту Дринске и Дунавске дивизије

„Линију до које сте дошли данашњим нападом одржати и обезбедити по сваку цену у току ноћи 12./13. септембра, а сутра 13. септембра продужити напад у 6 час. у духу моје заповести ОБр. 2127 од 10. тек. месеца.
О овоме је извештена Врховна команда, I. и II. армија“.

Дејство Дринске дивизије

Ноћ 11./12. септембра прошла на миру.
Са ОБр. 2013 извештена армија.
У току дана:
У 6.45 час. командант дивизије и начелник штаба отишли на осматрачницу код десног одсека.
У 10.10 час. са ОБр. 2021 послат извештај:
Команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије следеће садржине:
„Од јутрос густа магла обавија наш и непријатељски положај и онемогућава припрему пешад. напада.
Слаби пешад. делови десне колоне пришли су Кара Тепе. Мањи делови леве колоне пребачени су на леву обалу р. Брода и утврђују се на јужним планинама Девојачког брега.
На нашу повремену артилериску ватру непријатељска артилерија повремено одговара“.
Команданту III. армије и команданту Дунавске и Шумадиске дивизије извештај следеће садржине:
„Стање исто као у 10 час. Повремено слабије пушкарање. Наша артилерија повремено туче Кочобеј, Флоку и Кајмакчалан. Магла апсолутно онемогућава осматрање артилериског дејства. На Чеганском одсеку ништа новог“.
Командант Шумадиске дивизије са ОБр. 1502 од данас у 9 час. доставља:
„Магла спречава пешадиски напад и артилериско дејство. Али ипак наређено је да наша артилерија штити пешадију од непријатељске артилерије која с времена на време туче наше ровове“.
У 12.55 час. са ОБр. 2024 издато је наређење команданту десне и леве нападне колоне Чеганског одсека и команданту артилерије следеће садржине:
„У вези моје заповести ОБр. 1987 од 10. тек. мес. наређујем:
1) Да десна колона отпочне напад у циљу овлађивања линијом Кочобеј – Плоча – Кара Тепе.
2) Лева колона да отпочне напад у циљу заузимања Девојачког брега подешавајући свој рад раду левог крила десне колоне.
3) Командант Чеганског одсека потребним делом снаге а у правцу Попадија Бачија да осигура леви бок леве колоне.
4) Командант артилерије потпомагаће извршење ове радње снажном артилериском ватром.
5) Напад отпочети по пријему ове заповести.
У 13 час. издата заповест да се крену нападне колоне у циљу овлађивања Кочобеј – Плоча -Кара Тепе – Девојачки брег“.

У 16.25 час. са ОБр. 2026

Команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије

„Ситуација до 16 часова: Десна колона подишла на 20 метара од непријатељских ровова на Плочи и до на 30 метара од непријатељских ровова на врху Кара Тепе. Непријатељ дејствује пешадиском и митраљеском ватром и слабом артилериском.
Лева колона подилази Девојачком брегу. Тучена је бочном артилериском ватром са Совича.
Напад се енергично продужава.
На Чеганском одсеку ништа ново.
У 16.30 јавља телефоном мајор Видојевић начелнику ђенералштаба да се лева колона налази на 800 до 1.000 метара од Девојачког брега и да је трпела бочну ватру са Совича, али је брзо паралисана. На Чеганском одсеку редовно; једна непријатељска батерија са Совича туче к. 1800; једно одељење 6. пука наступа десном страном Чалан потока“.
Командант десне колоне са ОБр. 1200 од данас у 16 час. доставља:
Стање у 16 часова:
Нападни делови на Кочобеј допрли су на 300 – 400 метара до јужне ивице Кочобеја; делови за заузеће Плоче дошли су на 100 – 200 метара а делови на Кара Тепе дошли су на 20 – 30 метара. Губитци до сада 2 мртва и 3 рањена. Веза са Шумадиском дивизијом одржава се.
Командант левог одсека са ОБр. 1011 од данас јавља:
„Од 15 час. наши делови у Чалан потоку трпе бочну ватру са Совича. Моји делови су у контакту са непријатељским деловима код Бачија Попадија. Наредио сам да наша артилерија паралише дејство непријатељске артилерије на Совичу.
У 17.30 час. наши делови избијају на Плочу. Непријатељска артилерија дејствује брзом паљбом али рђаво регулисаном“.

ОБр. 2029 у 17.40 час.

Команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије

„Ситуација у 17.30 часова:
1) Центар десне колоне извршио јуриш и заузео највишу тачку на Плочи; непријатељ се у нереду повукао. Десно крило исте колоне заузело је јужни каменити ћувик Кочобеја.
2) Извештај о губитцима и ситуацији код леве колоне послаћу накнадно.
Командант десне колоне са ОБр. 1201 од 12. ов. мес. доставља:
„У 17 час. наши делови избили јуришем на Плочу.
Нападна група на Кара Тепеу пришла је самом врху. Јако је утврђен изворни део Црног потока“.
Командант средњег одсека са ОБр. Службено од 12. ов. мес. у 16 час. доставља:
„У циљу извршења наређења ОБр. 1987 пребачена је 1 ½ чета на десну обалу р. Брода и утврђује се на јужним падинама Девојачког гроба. Данас су пребачена и 4 митраљеза. Десно и лево одржава се веза. У 12.50 час. примљено је наређење ОБр. 2024 а према њему издата су потребна наређења. У 15.40 час. тукла нас је бочно непријатељска артилерија са Совича. Наређено је да наша артилерија то паралише, али због магле осматрање је вршено теже. С непријатељем се одржава сталан додир“.
У 19.30 час. мајор Видојевић јавља телефоном начелнику ђенералштаба о ситуацији код леве колоне: Услед застоја левог крила десне колоне код Кара Тепеа застало је и десно крило леве колоне. Ипак се лева колона од 16 час. до сада помакла упапред за 200 метара. Француска брдска батерија успешно туче Кара Тепе. На Чеганском одсеку ништа ново.
Командант левог одсека са ОБр. 1013 од 12. тек. мес. у 18.30 час. доставља:
„Стање на одсеку у 18 часова:
Непријатељ држи Попадија бачије, ћувик источно од овог. Непријатељска артилерија дејствује са Совича и наши делови повукли су се нешто у назад“.
Командант Дунавске дивизије са ОБр. 805 од 12. тек. мес. у 16 час. доставља:
„У току по подне јака непријатељска артилериска ватра. Наши делови налазе се на својим положајима“.
Командант Шумадиске дивизије са ОБр. 1505 од 12. тек. мес. доставља:
„На целом фронту јаком артилериском ватром припрема се напад. Наше трупе заузеле су Зупчасте чуке. На целом фронту јака пушчана и митраљеска ватра“.
ОБр. 1509 од 12. ов. мес. у 15.20 час. доставља:
Ситуација у 15 часова:
„Артилериска припрема и пешадиски притисак продужује се и даље“.
У 20.20 час. начелник ђенералштаба јавио је начелнику ђенералштаба армије да је стање непромењено.
Начелник армије: Држите ли заузето?
Држимо, припремљен бараж. Кара Тепе још није заузето.
Пошто – пото одржите заузети положај.
У 20.30 час. јавља мајор Видојевић телефоном начелнику ђенералштаба:
Ситуација:
1) Код леве колоне (по саопштењу команданта колоне): лева колона зауставила се јер добија бочну ватру са Кара Тепе.
2) Код Чеганског одсека: са две чете са десног крила веза Попадија бачије са десним крилом свог левог пододсека (1 чета на десној а 1 или ½ чета на левој обали р. Брода). На правцу од Старе Попадије ничег новог.

ОБр. 2033 у 23 часа

Команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије

„Десна колона држи јужни крај Кочобеја – Плочу – јужне падине Кара Тепе.
Лева колона око 20 час. заузела је Девојачки брег.
Једна чета са Чеганског одсека пребачена, је на десну страну р. Брода осигуравајући леви бок леве нападне колоне.
Непријатељ се сада налази у својој другој линији ровова на 600 – 800 метара од нашег првог борбеног реда, сем код Кара Тепеа, где је одстојање наших делова од непријатеља 30 метара.
Наше се трупе утврђују на заузетим положајима.
Од 17 час. непријатељска артилерија била је знатно активнија.
Командат ове дивизије са ОБр. 2032 од 22.30 часова:

Команданту десне и леве колоне, Чеганског одреда и артилерије

„Непријатељ држи северни крај Кочобеја – северно од Плоче – Кара Тепа – северно од Девојачког брега – Попадија бачија – Стара Попадија.
Десна колона овладала је јужним крајем Кочобеја и Плочом.
Лева колона заузела је Девојачки брег.
Командант Чеганског одсека са потребном снагом осигурао је леви бок колоне.

Наређујем:

1) Десна колона да што пре овлада Кара Тепеом.
2) Лева колона саобразиће свој рад левом крилу десне колоне.
3) Командант Чеганског одсека, који је данас врло добро организовао леви бок леве колоне продужиће и даље рад у истом смислу одржавајући тесну везу са десним крилом Дунавске дивизије.
4) Пошто се дефинитивно овлада положајима: Кочобеј – Плоча – Кара Тепе – Девојачки брег, на овој линији учинити потребне припреме за сигурно спровођење даљег напада.
5) Артилерија у свом дејству мора имати упорну тежњу да на поједине нападне објекте сконцентрише што јачу ватру из највећег могућег оружја“.

ОБр. Службено у 23.25 час.

Командант левог одсека са ОБр. 1014 од 12. ов. мес. у 21 час доставља:
„У 21 час наредио сам да се крену две чете, да осигурају леви бок леве колоне и затворе правац уз долину р. Брода. Чете су се кретале под дејством непријатељске артилерије са Совича и пешадиске ватре од Бачија Попадија. Чете су заузеле одређени им положај. За ноћас је одређено утврђивање“.
Командант артилерије са ОБр. 726 од 12. тек. мес. у 23 часа доставља:
„Наша артилерија отворила је ватру у 6 час. јутра. Магла не допушта осматрање. Непријатељ ћути. Пољски топ 2. батерије још није дошао на средњи одсек.
Утрошак муниције: пољске 1.112, брдске 80 мм. 507, брдске 70 мм. 1.424, хаубичке 762, рововских бомби 22, пушчане 12.000, митраљеске 13.000, ручних бомби 30, Азен бомби 40, ракетли за осветљење 50, ракетле за сигнале 50, метака за сигнале 50.
Губитци:
а) Погинули: подофицира, каплара и редова 19.
б) Рањено: подофицира, каплара и редова 37“.

Дејство Дунавске дивизије

Ноћ 11./12. септембра прошла на миру. Са ОБр. 799 извештена армија.
Рад у току дана:
У 6 час. отворена је артилериска ватра на целој линији, на коју је непријатељ повремено одговарао. Јака магла до 9.30 час. спречавала је јаку акцију; од 9.30 час. води се најјача артилериска борба на целој линији.
У 9.35 час. предњи делови леве колоне избили су на Трапезасту косу.
У 10.40 час. непријатељ је отпочео да одступа са свог предњег положаја испред Кршног Виса, коме су подишли наши предњи делови леве и средње колоне, а у 12 час. наши делови леве и средње колоне избили су на тај део непријатељског положаја.
Наши делови упућени на Зелени ћувик испред Шумовите косе № 1, због јаке непријатељске пешад. ватре, повукли су се назад, да би сачекали артилериско дејство.
У 10 час. примећена је једна чета и једна батерија непријатељска у покрету од Горничева ка Баници.
Око 11 час. примећена је једна колона од 2 батаљона у покрету од Церова ка Горничеву преко косе југозападно од Горничева.
Од 12 час. почела је да пада магла.
Од 12.05 час. непријатељска тешка артилерија са Совича отпочела је да туче у десни бок ове дивизије. Са ОБр. 800 извештена армија и суседне дивизије.
У 13.10 час. са ОБр. 802 послат је извештај команданту III. армије следеће садржине:
„У јучерашњој припреми за напад утрошено је доста муниције артилериске тако, да се са попуњавањем неможе потрошена муниција надокнадити зато, што се из армиског слагалишта не даје у толикој количини, да би се утрошена муниција попунила и потребан број одржавао.
Молим команданта за наређење, да се из армиског магацина издаје муниција у оној количини у којој се и потражује“.
У 16 час. са ОБр. 803 извештен је командант III. армије и суседне дивизије следеће:
„До овог часа води се на целом фронту најјача артилериска борба“.
Од 13.30 час. непријатељ врло снажном ватром артилериском туче наше предње делове, који држе део предњег непријатељског положаја (1 чета 7. и 1 чета 18. пешад. пука) испред (југозападно) Кршног Виса. Наши делови држе се на освојеном делу.
Три чете 7. пешад. пука држе Трапезну косу и ћувик северно од ње. Остали наши делови на својим досадашњим местима.
Непријатељске групе откриле су се: 4 групе на М. Ниџе (од ових најмање две хаубичке и једна пољска), једна брдска група на каменитом брегу (између к. 1500 и М. Ниџе); две групе између М. Ниџе и Горничева и неколико група око Горничева (најмање две нове); једна група код Горничевске карауле; две групе на Старковом гробу и Совичу (тежег калибра).
У 15 час. осмотрен долазак једне непријатељске брдске батерије и 2 чете пешадије од Банице за Горничево; исте се прикупиле на западном крају виса западно од Горничева (северно од пута).
У 17 час. примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2226 следеће садржине:
„Ситуација у 11.30 часова:
Стање исто као и у 10 час. Повремено слабије пушкарање наших патрола са непријатељским деловима на јужним падинама Кочобеја. Око Кара Тепе затишје а тако исто и код наших делова на јужној падини Девојачког брега. Наша артилерија повремено туче Плочу, Кочобеј, Кајмакчалан, југоисточно и јужно падине Кајмакчалана, а са раније устаљеним елементима.
Магла апсолутно онемогућава осматрање артилериских дејстава.
На Чеганском одсеку ничег новог“.
У 17 час. начелник штаба Моравске дивизије обавештава да су делови 2. пешад. пука избили на западну падину Трапезасте косе и да се са њима налази и 1 чета 7. пешад. пука која сада није потребна те може да иде у састав свог батаљона. Немогуће им за сад кренути напред, докле год Вардарска дивизија не рашчисти ситуацију на крајњем левом крилу у правцу с. Патели, где је наишла на јак отпор. Њено десно крило застало иза Моравске дивизије.
У 17 час. начелник дивизиског штаба обавештава начелника армиског штаба о предњем саопштењу начелника штаба Моравске дивизије. Затим му јавља да је батаљон 7. пешад. пука северно од Трапезасте косе, а једна његова чета и једна чета средње колоне истакнуте су напред на заузетом предњем непријатељском положају пред Кршним висом, где су се прикопчале иза стења, али су изложене непријатељској пешадиској и артилериској ватри са косе источно од Горничева и од непријатељских артилериских група око Горничева. У опште сваки даљи покрет ове дивизије укочен је све док не крену напред Моравска и Вардарска дивизија.
Због њихове неактивности покрет леве колоне застао, а због њеног застанка нису ни кренуле напред средња и десна колона.
Изгледа да се не осећа притисак француско – руске армије, јер непријатељ пре подне од Сотира поред карауле Петорско довео 2 батаљона до Горничева, а по подне из Банице за Горничево дошле му 2 чете и једна брдска батерија.
У 17.15 час. начелник дивизиског штаба телефоном јавља начелнику штаба 1. Дунавске пешад. бригаде (лева колона) да Моравци траже да се чета 7. пука са Трапезасте косе повуче у састав свог батаљона. Делови пак те бригаде који су испали на предњи непријатељски положај, имају ту да остану, да се утврде на том положају, који има да служи као ослонац, одакле ће се поћи на напад кад зато стигне наређење.
У 17.50 час. примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2226 од 16.25 час. следеће садржине:
„Ситуација у 16 часова:
1) Десна колона подишла на 200 метара од прве линије непријатељских ровова на Плочи и на 30 метара од непријатељских ровова на врху Кара Тепе.
Непријатељ против ове колоне дејствује пешад. и митраљеском ватром и слабом артилериском ватром.
2) Лева колона подилази Девојачком брегу. Тучена је бочном непријатељском ватром артилериском са Совичких положаја. Предузете су успешне мере против Совичке артилерије и сада је лева колона ослобођена те ватре.
3) Напад се енергично продужава уз моћну потпору наше артилерије.
4) На Чеганском одсеку ништа ново. Непријатељска артилерија са Совича повремено туче к. 1800“.
У 20.30 час. са ОБр. 804 послат је команданту армије и суседних дивизија извештај следеће садржине:
„У току по подне продужена је артилериска борба на целом фронту, а на левом крилу и пешадиска.
Стање у 20 часова:
1) Десни одсек држи своје положаје; одашиљањем патрола испред целог фронта утврђено је присуство непријатеља на својим местима.
Данашњи покушај наших патрола да исеку жице испред ровова на „Зеленом ћувику“ спречен је непријатељском јаком пешад. и митраљеском ватром.
2) Средњи одсек остао је својом главнином на свом досадањем положају. Једна чета 18. пешад. пука са левог крила налази се напред на заузетом делу непријатељског предњег положаја испред Кршног Виса, у вези са предњим деловима левог одсека. Код ове чете води се пешад. борба.
3) Леви одсек: Према накнадном извештају команданта заузети део непријатељског предњег положаја држе 2 чете 8. и једна чета 7. пешад. пука. Главнина батаљона 7. пука држи положај позади ових на Трапезастој коси и северно од ње.
Главнина леве колоне држи своје досадашње положаје.
Чете 7., 8. и 18. пешад. пука тучене су у току по подне јаком непријатељском артилериском ватром. Сада се код њих води јака пешад. борба. Налазећи се на заузетом делу непријатељског предњег положаја истакнуте знатно унапред испред предњих делова 2. пешад. пука (колона Моравске дивизије), ове чете су изложене јако; вероватно је, да ће непријатељ предузети у току ноћи против њих напад. Предузете су мере, да се одбрана ових делова потпомогне артилеријом.
У току дана због квара постала неупотребљива: 4 пољска топа (2 оправљена), 2 хаубице (1 оправљена) и 1 француски 120 мм. топ“.
У 22.30 час. примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2229 у коме јавља:
„Ситуација у 17.30 часова:
Центар десне колоне вршио је јуриш и заузео највишу тачку на Плочи. Десно крило исте колоне заузело је јужни каменити ћувик Кочобеја, а лево крило десне колоне и даље се налази на 20 – 30 метара од непријатељских ровова на Кара Тепе. Наши делови који су избили на Плочу притиснути су јаком непријатељском пушчаном, митраљеском и артилериском ватром. О левој нападној колони накнадно ћу јавити. Густа магла ометала јако рад“.
У 22.30 са ОБр. 805 издао је командант дивизије следећу заповест:
„Непријатељ је делом протеран са предњег положаја испред Кршног виса.
Све дивизије продужиће сутра 13. ов. мес. напад.

Наређујем:

1) Да се на заузетим одсецима организује отпор у циљу одбијања сваког покушаја непријатељског напада.
2) Да сутра 13. тек. мес. трупе Дунавске дивизије са придатом Тимочком бригадом и 17. пешад. пуком продуже рад у смислу моје заповести ОБр. 782 од 11. тек. месеца.
3) Отварање артилериске ватре наредићу. У случају непријатељског напада ово могу учинити команданти колона и командант дивизиске артилерије на захтев команданата колона.
4) Почетак пешадиског напада наредићу накнадно.
5) У току ноћи извршити попуну муниције.
Губитци:
Погинули: активни ппоручник Живојин Дим. Јорановић из Ниша.
Рањени: ппоручник из резерве Коста Михаиловић.
Контузован: капетан II. кл. Иван Арнаутовић из Бадовинаца, активни ппоручник Андрија Милоша Божановић из Београда и резервни ппоручник Милан Марјановић из Д. Шаторње.
Утрошено муниције: пушчане 10.360, митраљеске 3.555 метака, артилериске 4.473, рововских бомби 85“.

Претходни чланак12. септембар, Офанзива, извештаји и наређења Врховне команде
Следећи чланак12. септембар, Операције I армије и Коњичке дивизије