21. novembar, Операције I. и III. армије и Одбране Београда

747

Операције I. армије

Дејство трупа под командом команданта Дунавске дивизије II. позива. На десној обали Ибра непријатељ је 21. новембра у јутру почео да се приближује од Лепосавића према фронту наших предњих положаја Дубрава – Граничани – Делови; 9. пук. II. позива био је на делу фронта код Сочанице, а десно од њега 7. пук. I. позива. Наређено је, да се трупе на садањим положајима морају држати што дуже времена, да би се силан материјал и храна из Митровице могли евакуисати. У овом циљу: да командант 7. пука I. поз. ојача своје десно крило; да командант 9. пука II. поз. упути команданту 7. пука I. поз. одмах 1 батаљон; да командант Дринске дивизије II. поз. постави свој 5. пук на левој обали Слатинске реке, тако да може и активним дејством потпомоћи десно крило 7. пука I. позива, 6. пуку наређено је, да обрати пажњу на рокирање непријатеља долином Дубровске реке. У току дана 21. новембра непријатељ је успео да овлада косом на десној обали Дубравске реке, где су били извиђачки делови 7. пука I. поз. и 2 чете 9. пука II. позива. 6. пук II. позива посео је са 1 батаљоном положај северозападно од села Зајевце, а са главнином је на раскрсници пута Баре и Мађаре. У даљем току напада непријатељ се искупљао ближе нашем левом крилу, напао је 9. пук II. поз. код села Сочанице и потиснуо га. Командант Дунавске дивизије II. позива наредио је у 22.15 часова команданту 7. пука I. позива, да се са пуком крене на положај на левој обали Слатинске реке. Наређено је 4. пуку III. поз. да заузме прихватни положај, а 5. пуку да остане на свом заузетом положају, да би се могао повући 7. пук I. позива. Командант Дунавске дивизије II. поз. извештава команданта I. армије, да, обзиром на повлачење трупа Одбране Београда на Тенешдолске положаје и обзиром на бројна стања трупа, нема се разлога остајати више на овим положајима и залуд губити људе, излажући могућности, обе дивизије да опет дођу у прилику, да се повлаче теснацем, имајући непријатеља на фронту и боку. Командант I. армије наређује телефоном команданту Дунавске дивизије II. поз. да је због нагомиланости возова код Митровице потреба, да дивизије остану на својим садањим положајима.
Дејство трупа под командом команданта Ужичког одреда. Од команданта I. армије, 21. новембра у 20 часова добивено је ово наређење: „Сутра 22. овог месеца упутите најподеснијим правцем преко Кадијаче или реком Плакаоницом, 1 од батаљона ваших трупа који да избије на најзгоднији положај код села Вуче у долини Ибра у висину трупа Дунавске и Дринске дивизије II. позива према селу Слатини, одакле ће најбоље бранити кретање непријатељу уз леву обалу Ибра. Помоћу патрола потребно је, да са батаљоном одржавате везу. Задатак је батаљону, да затвори долину Ибра против евентуалног непријатељског кретања уз леву обалу Ибра ка Митровици. Своје даље кретање уз леву обалу Ибра, батаљон ће вршити према притиску непријатеља, држаће се увек у висини трупа Дунавске и Дринске дивизије II. позива, не дозвољавајући непријатељу коришћење друма: Лепосавић – Митровица“. Према овом наређењу, командант Ужичког одреда издао је команданту Студеничког одреда 21. новембра у 22.20 часова ову заповест: „Према наређењу команданта I. армије упутите једну чету, да зором, најподеснијим правцем преко Кадијаче, села Требне, села Тракије избије на најзгоднији положај код села Вуче у долину Ибра у висину трупа Дунавске и Дринске дивизије II. поз. према селу Слатини, да затвори долину Ибра, ако би се непријатељ кренуо уз леву обалу Ибра ка Митровици. Својом ватром против непријатеља, чета ће потпомагати наше трупе на десној обали Ибра и вршити задатак према потискивању непријатеља, држећи се увек у висини трупа Дунавске и Дринске дивизије II. поз. и не дозвољавајући непријатељу коришћење друма Лепосавић – Митровица. Код села Вуче налази се једна наша коњичка патрола, која ће служити за одржавање везе између чете и овог одреда. Овој чети дати путовође. Скрећем пажњу команданту на најтачније извршење овога о чему ме известити“. Напомена. Ово упућивање чете у поменутом правцу а не батаљона, како је било наређено, извршено је по усменом одобрењу команданта I. армије. Командант 2. батаљона, који је био у заштитници 2. прекобројног пука III. позива известио је свога команданта 21. новембра у 17.55 часова, да је на положају Дебељаку имао додир и заштитничку борбу са непријатељем. Непријатељ је на Мокрици пласирао један топ а за борбу развио 2 чете. Друмом ка Брђани хану кретала су се јача непријатељска одељења. Друмом Рашка – Нови Пазар кретао се један непријатељски пешад. пук са комором. У 11 часова чело ове колоне ушло је у Нови Пазар. Брдски Дебанжов топ са Дебељака тукао је непријатељске трупе на Мокрици, спречавајући њихово кретање.
Наши извиђачки делови дошли су у додир са непријатељским деловима испред Брђана хана. Један батаљон 2. прекобројног пука III. поз. кренуо се у 9 часова из с. Подеомља, где га је сменио 8. пук II. поз. за село Одојевић, где је стигао у 10 часова и зауставио се ради прикупљања и очекивања 2. чете, која је била на предстражи код Постење. По издатом наређењу команданту Студеничког одреда, у чијем је саставу батаљон до сад био, батаљон се кренуо у 14.30 часова у састав свога пука. У тренутку покрета овог батаљона једно непријатељско одељење појавило се близу коморе, која је била према десном боку батаљона, испред пута спремна за покрет. На пуцањ непријатељских војника, већином коморџије, који су били мухамеданци из Санџака, у место да се повлаче ка батаљону они су пошли непријатељу. Гоњени са наше стране они су са коњима бежали заједно са непријатељским одељењем. Тако је велики део коморе овога батаљона пао непријатељу у руке. Батаљон је дошао у састав свога пука у 20 часова. Команданту I. армије у 22.30 часова поднешен је овај извештај: „Командант Студеничког одреда у 22.10 часова извештава: да је заштитница остављена на Дебељаку дошла била у додир са непријатељем. Непријатељ је развио на Мокрици 2 чете и пласирао један топ; јача непријатељска одељења кретала су се друмом ка Брђану хану. Једна непријатељска колона јачине једног пука са комором маршовала је друмом Рашка – Нови Пазар. Један наш брдски топ дејствовао је на Мокрици и спречавао непријатељу кретање. Дух код војника почео је јаче да опада, због непрекидног одступања, даноноћних маршова и слабе исхране. 20. новембра на положају јужно од вароши Рашке, предао се са већим делом своје чете рез. капетан I. класе Ранко Зечевић, командир 2. чете 1. батаљона 2. прекобројног пука III. позива. Војници су у већим масама почели да изостају и предају се непријатељу. Мештани овог краја Мухамеданци, раздражени суровим поступањем црногорских трупа и подбадани од непријатељских агената, пресретали су наше војнике, нападали су их и убијали. Данас сам начелнику интендантуре Ужичког одреда наредио да са административним установама оде у Митровицу, тамо предузме израду хлеба и намирница за одред. У Бањској да остави ручно слагалиште. Мунициској колони наређено је, да одмаршује у Митровицу. Од Доњо Васојевићске бригаде није било никаквих извештаја.
Командант I. армије издао је 21. новембра у 22.45 час. наређење ОБр. 9507 ове садржине: „Начелник штаба Врховне команде под ОБр. 24670 од вечерас саопштава ово: „Због неактивности наших савезника са југа; јаког притиска Аустро – Немаца са севера и северозапада, и Бугара са истока и југоистока, наш покушај пробоја кроз Качаник ка Скопљу пропао је а на овај начин и дефинитивно осујећено наше сједињење са савезницима. Према оваквој ситуацији, армија ће се повући постепено на леву обалу реке Ситнице“. Тим поводом наредио је, да се једна дивизија ове армије одмах упути преко Пећи у Рожај, за одбрану правца, који од Новог Пазара изводи на Рожај и даље на Беране, са магацином хране у Пећи. Сем овога тим наређењем саопштава у главном рад осталих трупа, које остају на овом правцу. На овој основи наређујем:
„1) Командант Дринске дивизије II. позива са својом дивизијом учиниће припрему и одмах одмаршовати преко Митровице и Пећи за Рожај, за одбрану правца који од Новог Пазара изводи на Рожај и даље за Беране. Напомињем команданту, да је прошлог дана Јаворски одред Црногораца одмаршовао већ на тај правац за Рожај и да је Доњо Васојевићска бригада такође одмаршовала за Рибарић. У састав Дринске дивизије II. поз. ућиће 4., 5. и 6. пук II. позива са свима осталим својим деловима. Собом води и чету Муслимана. 6. пук III. позива остаје у саставу Ужичког одреда. Брдска Дебанжова батерија од 3 оруђа, која је била у саставу Бањског одреда, да уђе у састав Дринске дивизије II. поз. као год и један вод Дебанжових топова од 2 оруђа, која се налазе у саставу трупа десне обале Ибра. Према овоме, све горе побројане трупе Дринске дивизије II. поз. још у току ове ноћи на положају заменити осталим трупама на десној и левој обали Ибра, што ће одмах наредити командант Дунавске дивизије II. поз. и Ужичког одреда, како би се Дринска дивизија II. поз. што пре могла кренути на пут.
2) Командант Дунавске дивизије II. поз. и командант Ужичког одреда, на својим садањим правцима и положајима, добиће ускоро потребна наређења за даљи рад“.
Према овом наређењу, није могао командант Ужичког одреда да приступи извршењу, због тога што је 4. пук II. позива на положају, а непријатељ је стигао на линију: Ком – Трстеник, међутим 8. пук II. поз. који је био намењен за резерву, још није стигао на одређено место, нити се о њему што год зна, исто тако и 5. пук III. поз. још није стигао и не зна се где је. Према овоме, извршењу горњег наређења могло се приступити тек, кад стигне 8. пук. Команданту Студеничког одреда наређено је око 24 часа ово: „Из извештаја послатог од стране 4. пука II. поз. видим, да 7. пук још није стигао на одређено место нити се о њему што зна, као ни о 5. пуку III. позива. Командант ће одмах предузети најенергичније мере шиљањем коњичких патрола, малих пешачких одељења итд. потребним правцима да сазна, шта је са поменутим пуковима и о томе одмах известити. Ситуација журно захтева, да се поменуте јединице што пре имају у руци“.

Операције трупа Одбране Београда

Трупе Одбране Београда повукле су се на положаје за одбрану Тенешдолског теснаца, и то: Шумадиска дивизија I. поз. на вис Тенешдол а Тимочка дивизија II. поз. на вис изнад села Годишњака на десној обали Лаба. За осигурање бока I. армије упућен је 1 батаљон и нешто коњице на Качан дол а 3 батаљона на Лешнички вис, одакле се, ако буду потиснуте, имају повући на положај код села Слаковца. Непријатељ је наступао од Преполца у двема колонама: једном ка Подујеву а другом ка селу Мердарима и 21. новембра око подне потиснуо је наше заштитнице ка главном положају. Од команданта Тимочке дивизије II. поз. добивен је извештај, да је ноћу из 15. пука II. позива одбегло непријатељу 132 војника и да цела дивизија не броји више од 2.500 пушака. Тако исто командант Шумадиске дивизије I. поз. известио је, да је у борби 20. новембра из 11. пука I. позива нестало 189 војника са 1 резервним официром. Командант Одбране Београда 21. новембра у 23.45 часова издао је наређење ОБр. 5213 ове садржине: „Због неактивности наших савезника са југа и јаког притиска Аустро – Немаца са северозапада а Бугара са истока и југоистока, наш покушај пробоја кроз Качаник ка Скопљу осујећен је и на овај начнн спречено је наше сједињење са савезницима. Према оваквој ситуацији на основу директиве Врховне команде ОБр. 24670 од данас, све ће се армије постепено повлачити на леву обалу Ситнице и то: I. армија са својим десним крилом на линију: Чичевска планина – Г. Клина до к. 1100; трупе Одбране Београда на линију: к. 1100 – к. 1050 до безимене речице, која утиче у Ситницу према селу Смерковица, а III. армија на положај планина Чичевица, на линију село Желивода – к. 1211 до напред поменуте безимене речице. Садања ситуација код I. армије је оваква: Њено десно крило са линије: село Сланце – село Слатина повлачиће се на положаје испред Митровице (у висини села Рахова); а код III. армије њене трупе у зору ће се повући на линију: Салова гора – село Бесиње. Трупе Одбране Београда повућиће се постепено ка новим положајима правцем преко Вучитрна. Стога наређујем:
1) Лева побочница да се сутра 21. овог мес. повуче на положај на десну обалу Качандолске реке и то: део са Лешничког виса на положај испред села Слаковца, а део са Качандола на положај код села Корилова. Ступити у везу са Тимочком дивизијом II. поз. а лево са десним крилом I. армије.
2) Да Тимочка дивизија II. поз. остави заштитницу на своме садањем положају, са остатком да се у зору повуче на десну обалу Качандолске реке а на положај село Пирово – Грдеч – село Горња Думница, ради осигурања бока Шумадиске дивизије I. поз. за време њеног марша ка новим положајима, ступајући у везу десно са Дринском дивизијом I. поз. код села Бесиња, а лево са левом побочницом. Сву артилерију, која се не може да пласира на овом положају, одмах упутити преко Вучитрна и Свињара на коту 1050, а преко Митровице и Г. Глине у село Клину (Клење).
3) Да Шумадиска дивизија I. позива остави на свом положају заштитницу, која ће обезбедити рокирање левог крила Дринске дивизије I. позива ка селу Бесињу, а са остатком да се повуче правцем преко села Пруговца и Вучитрна на село Свињаре, где ће преноћити и где ће добити накнадно наређење. Повлачење отпочети у реду.
4) Пошто ће трупе Одбране Београда базирати на Пећ, то одмах тамо упутити колонску комору. Ако ради попуне храном и муницијом буде потребно, може се један мали део колонске коморе задржати привремено код села Ђурђевца.
5) Штаб Одбране Београда полази 21. ов. месеца у 9 часова за Вучитрн.

Операције III. армије

У току 21. новембра трупе ове армије, под заклоном заштитнице заузеле су положаје на левој обали реке Брвенице. Непријатељ је наступао у више колона од по 1 батаљона, а једном јачом колоном (од 2 пука) одступао је од Сикираче на југ. И пешадијом и артилеријом непријатељ је јаче притискивао према Дринској дивизији I. поз. и све су се заштитнице до мрака повукле на главни положај. Обзиром на општу ситуацију, III. армија заузима линију Бесиње – Раманиште – Салова гора. Бројно стање пукова ове армије било је ово:
Дринска дивизија I. позива: 3. прекобројни пешад. пук 541 пушака; 5. пешадиски пук 1.224 пушака; 6. пешадиски пук 1.076 пушака; 4. пешад. пук 564 пушака.
Дунавска дивизија I. позива: 8. пешадиски пук 786 пушака; 9. пешадиски пук 769 пушака; 4. прекобројни пешад. пук 1.055 пушака; 12. кадровски пешад. пук 216 пушака.
Браничевски одред: 8. пук III. позива 471 пушака; 9. пук III. позива 438 пушака; 1. батаљон 2. кадров. пука 252 пушака; 1. батаљон 8. пука I. поз. 350 пушака.
Командант III. армије издао је 21. новембра под ОБр. 8540 у 23.50 часова ово наређење: „Према директиви Врховне команде, армија има да заузме положај на планини Чичавици од села Желивода, преко коте 1100 (1211 на карти 1 : 150.000) па до безимене речице. Лево (северозападно) од ове до Горње Клине биће трупе Одбране Београда, десно (југоисточно) биће трупе II. армије. За 21. новембар наређујем ово:
1) Дунавска дивизија I. позива, заузима Салову гору, везујући се десно са Шумадиском дивизијом II. поз. која ће држати линију: Столов даг – Качакол.
2) Дринска дивизија I. поз. заузима линију: с. Раманиште – Бесиње, везујући се десно са Дунавском дивизијом. Београдска Одбрана имаће по једну заштитницу на Тенешдолу (северно од Бесиња) и на левој обали Качандолске реке, а косу Грдеча држи јаче поседнуту. Са овим трупама држати везу.
3) Трупе држати прикупљеније и свака дивизија да има по једну целу јединицу у резерви.
4) На новој линији Дринска дивизија I. поз. заузеће положај од безимене речице па до коте 1100 (1211) закључно, а Дунавска од коте 1100 искључно па до с. Желивода.
5) Комуникациска линија: Дреник – Пећ. Магацини хране – Пећ.
6) Одмах почети кретање свију потребних бојних возова у правцу нове одбранбене линије.
7) Кретање колонских возова убрзати према наређењу ОБр. 8500.
8) По сазнању постоји колски пут од с. Гребовца (Хамидије) преко Чичавице за манастир Девич. На линији од желез. станице Обилић па до с. Прилужја, биће постављена 3 понтонска моста на Ситници.
9) Штаб армије биће и сутра у Приштини“.

Претходни чланак21. новембар, Операције непријатељске војске
Следећи чланак21. новембар, Операције II. армије, Тимочке војске, трупа Нових области, Битољске дивизиске области и Албанских трупа