Офанзива I. српске армије у Срему, активности од 3. до 5. септембра

1023

Други део. – Операције на северном фронту

Офанзива I. српске армије у Срему

3. септембар

Командант I. армије, обавестио је Врховну команду, да ће у духу споразума, на одржаној конференцији у Ваљеву, односно припрема за израду понтонског моста и почетак прелаза преко Саве, бити све готово тако, да се прелаз може отпочети ноћу између 4./5. септембра, а без усиљености ноћу 5./6. септембра.

 

4. септембар

Директива српске Врховне команде Обр. 2501

Команданту I. армије – Владимирци
Команданту II. армије – Богатић
Команданту III. армије – Брезјак
„Стање је код непријатеља непромењено.
У циљу припреме за доцније операције против главне непријатељске снаге на Дрини, Врховни Командант Њ. Краљ. В. Престолонаследник наређује:
1. I. армија да ноћу између 5. и 6. септембра изврши прелаз преко Саве на изабраном месту и пређе у Срем. Правац наступања на линију: Рума – Митровица. Обратити пажњу на десни бок и упутити довољно јак здружени одред да протера непријатсљска одељења код Бољевца и на правцу ка Земуну.
Задатак је армије да потуче непријатеља пред собом и овлада Сремом, са тежњом да спречи непријатељу сједињење са његовом главном снагом на Дрини, одбацујући га од Фрушке горе на исток. Настати, да се одмах утврди линија: Прогар – Ашања – Обреж са наслоном на Саву као мостобран и Купиново као редуит мостобрана.
2. Командант II. армије упутиће ка Митровици Тимочку дивизију I. позива са армиским мостовним треном, са задатком да покуша и по могућству изврши прелаз преко Саве у околини Митровице; да по евентуалном заузећу Митровице ову добро утврди и створи је јаким мостобраном, и одавде чинити што јачи притисак на непријатеља, у циљу олакшања и потпомагања акције I. армије, како при њеном прелазу преко Саве, тако и при њеном даљем надирању за непријатељем. Акцију Тимочке дивизије I. позива обезбедити артилеријом од непријатељских монитора од стране Раче.
Акција Тимочке дивизије I. позива отпочеће у поноћи 5./6. септембра.
3. Ради јединства у операцијама I. армије и Тимочке дивизије I. позива командант I. и II. армије стајаће у непосредној вези.
4. II. и III. армија биће на опрези и готове, да сваки покушај непријатеља да пређе Дрину енергично сузбију, а у повољном тренутку да пређу у офанзиву, у циљу да непријатеља привежу за себе и да створе боље услове за доцнији прелаз у офанзиву“.

 

5. септембар

Заповест команданта I. армије за прелаз реке Саве

На основи напред изнете директиве Врховне команде, командант I. армије издао је заповест ОБр. 866 ове садржине:
„Трупе I. армије отпочеће прелаз преко Саве 6. септембра у 1 час.
Прелаз обе дивизије отпочеће у исто време:
1. Шумадиска дивизија I. позива извршиће прелаз на одсеку од Новог села (закључно) до Подгоричке аде тако, да два пука пребаци средством дереглија код с. М. Дубоко; један пук средством понтона код Подгоричке аде, а 1 пук и два вода пионира на понтонском мосту код Новог села.
Два вода пионира остаће код моста и ставиће се на расположење команданту моста за радове око подизања моста.
Чим Шумадиска дивизија I. позива пребаци потребан део својих снага на леву обалу Саве, рашчистиће од непријатеља обалу и простор Подгоричка ада – Обреж, и од моста узводно северозападну половину Купинског кута, старајући се да што пре заузме Обреж, извиди земљиште напред и са стране на што већој даљини и утврди Обреж са околином, као своју ослону тачку против непријатељског напада са запада и севера, обезбеђујући се на што већој даљини у тим правцима.
2. Дунавска дивизија I. позива прећиће Саву на понтонима на фронту од Новог села (искључно) до с. Скеле, а чим буде готов мост код Новог села, остатак трупа прећиће преко моста на зачељу пука Шумадиске дивизије I. позива.
По прелазу преко Саве, рашчистити од непријатеља обалу и простор од моста код Новог села па уздужно, југоисточну половину Купинског кута до испод Скелске аде, старајући се да већ у почетку заузме с. Купиново, а доцније избије на одсек с. Ашања – Прогор; да извиди земљиште унапред и са стране и утврди што јаче ова два села са околином као своје отпорне тачке против непријатељских напада са истока и севера, обезбеђујући се на што већој даљини у тим правцима
3. Обе дивизије одржаваће сталну и што тешњу међусобну везу са северне и јужне стране Обрешке баре.
4. Армиска артилерија пласираће се што ближе обали, а груписаће се дуж десне обале Саве овако:
Лева група: Пољски брзометни дивизион од 4 батерије из Шумадиског артилериског пука, хаубички дивизион од 2 батерије, из армиске артилерије 4 дугачка 12 см. топа М. 97, распоредиће се на одсеку Шумадиске дивизије I. позива и груписаће се на простору од Лађаник потока до Орлаче (закључно).
Десна група: 4 брзометне батерије Обреновачког одреда, 2 хаубичке брзометне батерије, 2 дугачка топа 12 см. М. 97. г., распоредиће се на одсеку Дунавске дивизије I. позива, на простору Ворбис – Јазмак.
Артилерија оба одсека пласираће се тако, да снажном ватром може потпомоћи прелаз и даље напредовање пешадије, као и заузимање и одбрану заузетих отпорних тачака на непријатељској страни.
5. Коњичка дивизија прећиће Саву на мосту код Новог села, позади бојне коморе Дунавске дивизије I. позива, и по прелазу кренуће се што даље у извиђање правцем на запад преко Грабовца, у тежњи да што пре избије предњим својим деловима на линију Кленак – Буђановци, одашиљући своје извиђачке делове и на север у правцу ка Инђији, расветљавајући сву просторију обухваћену овим правцима и достављајући извешћа армији и позадњим колонама што брже и свима средствима, која јој стоје на расположењу. Надирање непријатељских колона успоравати што је могуће више.
6. Армиска коњица: Шумадиски и Дунавски коњички пук, коњица Обреновачког одреда (без 1 вода) искупиће се до 5 часова јужно код Новог села, позади Коњичке дивизије.
По прелазу Саве кренуће се што даље у извиђање правцем на исток преко с. Сурчина и Бољевца, одашиљући јаче извиђачке делове на север правцем ка обема Пазовама, расветљавајући сву просторију обухваћену овим правцима и одржавајући везу са Коњичком дивизијом.
7. Делови Обреновачког одреда прећиће Саву на мосту код Новог села, после армиске коњице и образовати армиску резерву и бити на средокраћи између с. Купинова и Обрежа, са јужне стране Обрешке баре, на расположењу команданта армије.
8. Велики мостовни трен подићиће понтонски мост код Новог села, а кретати се са колоном Шумадиске дивизије I. позива, која иде правцем Црвена механа – Дебрц – Ново село. Радњом око подизања моста и око пребацивања трупа руководиће инжињерски пуковник Милош Ранковић.
9. Стражу код моста, као његову непосредну заштиту и за одржавање најстрожијег реда, даће командант Обреновачког одреда у јачини две чете.
10. Кад дивизије избију на линију Прогар – Ашања – Обреж задржаће се и што јаче утврдити са наслоном на Саву као мостобран, а Купиново утврдити као редви мостобрана.
11. Пошто се довољно утврди мостобран, издаће се накнадно армиска заповест за даљи рад армије.
12. Резервни инжињерски полубатаљон остаће на расположењу команданта армиске инжињерије, који ће га употребити за израду путова, утврђења и за остале техничке радове позади дивизије.
13. Комуникациски правац Шумадиске дивизије I. позива биће Црвена механа – Владимирци – В. Бошњак и даље преко Коцељева, а Дунавске дивизије I. позива и Обреновачког одреда преко Уба.
14. Колонску комору дивизија распоредити на додељене комуникациске правце.
15. Рањене евакуисати у Ваљево.
16. Армиски штаб биће у Владимирцима, а командант армије, за време пребацивања трупа и прелаза преко моста, налазиће се на положају североисточно од Црвене механе код Водичког брда, с којим одржавати трајну везу средством телефона и ордонанаса.
17. О пријему заповести одговорити“.
По извештају команданта I. армије, трупе те армије имале су да отпочну прелаз преко Саве на фронту: Скела – Подгоричка ада 6. септембра у 1 час.
Демонстрација Тимочке дивизије I. позива код Митровице, по извештају команданта II. армије, имала је почети у поноћ 5./6. септембра.
Командант трупа Одбране Београда имао је бити на опрези, а сем тога да артилериском ватром привеже непријатеља код Земуна и да потпомогне напад оног дела снаге I. армије, који буде упућен, по прелазу на леву обалу Саве, ка Земуну.
Овога дана на фронту II. и III. армије као и према Ужичкој војсци, није било ничега значајнијег.

Претходни чланакДефанзива аустриске војске према Вишеграду
Следећи чланак6. септембар. – Одсудан прелаз I. армије преко р. Саве