28. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

855

Ситуација

У току 28. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 8810
(у 2.50 час.)

„У току дана вођена је борба само код предњих делова Дринске дивизије II. позива на Јасеници. На осталом делу фронта армије, сем слабијег пушкарања патрола и предњих делова, дан је прошао без борбе. Непријатељ својим предњим деловима подишао је нашим положајима и избио на линију: Страгаре – Влакче – Овсиште – лева обала Јасенице, а пред Соколском бригадом допро пред Мачију главицу. У току ноћи отпочеће смена и упућивање делова Дунавске дивизије II. позива по наређењу ОБр. 23275 од 27. ов. м-ца.“.

ОБр. 8822
(у 9.50 час.)

„Вечерас армиски штаб биће у с. Грабовцу, на путу Вучковица – Чукојевац“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4825
(у 22 часа)

„У току данашњег дана непријатељ је нападао на целом фронту. Најјачи напад је предузет на положај Кошуће – Драчко поље, где је непријатељ претрпео велике губитке од наше артилерије и где је и заустављен на 1.000 метара пред нашим рововима. Штаб команде Одбране Београда премешта се вечерас у Крагујевац“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7987
(у 8 час.)

„Стање ове армије 28. октобра у вече: На целом фронту данас је вођена борба и то најјача на целом фронту Дринске дивизије I. позива и левом крилу Дунавске дивизије I. позива. Припремајући овај напад у току 27. ов. м-ца. непријатељ је успео да пласира јаку артилерију на блиским одстојањима, нарочито против Дринске и Дунавске дивизије I. позива и успео је, да својом пешадијом према Дринској дивизији заузме положај Грабовачки хум – Чат и Подруме и да долином Гложанске реке нападне Дубраву и бок Врланског Хума. Киша и густа магла преко целог дана спречавале су дејство наше артилерије и оријентацију наших команданата на овом, и ако не високом а оно јако испресецаном терену, те се по подне јављало да је и Врлански Хум изгубљен и да непријатељ продире даље. У току пре подне непријатељ је снажно напао лево крило Дунавске дивизије I. позива Седларе – Јежевац, и око подне заузео га продирући ка Запису, а нападајући исто тако и Главицу са северне стране, као и лево крило Моравске дивизије II. позива на Ђипу. Због догађаја код Дринске дивизије I. позива, упутио сам Браничевски одред од Ограде к. 184 код села Јасенова, а Коњичку дивизију (два пука и батерија) правцем преко с. Тропања и Трљана у бок непријатељу, да зауставе даље његово продирање и олакшају Дринској дивизији I. позива прикупљање на позадњим положајима. Исто тако кренут је хитним маршом 2. коњички пук са коњичком батеријом и један батаљон 5. прекобројног пука од Баточине ка левој обали Мораве и преко понтонског моста код с. Војске упућен, да заустави продирање непријатеља ка с. Радошину. Ове су мере дале добре резултате. Упућене јединице са леве обале Мораве стигле су у тренутку јуриша непријатељске пешадије на Дубраву и зауставиле даље продирање на југ, а напад Браничевског одреда и коњице припомогао је, и ако није због наступајућег мрака до краја изведен, да се једна наша чета задржи и даље на Врланском Хуму. Продирање непријатељево на левом крилу Дунавске дивизије I. позива није се могло спречити, јер се других трупа на расположењу није имало, а како је била опасност да та дивизија као и Моравска сутра не буду сасвим одсечене од комуникација, наредио сам повлачење ових јединица на леву обалу Ресаве, преко мостова који су прошле ноћи били подигнути. Нови распоред армије биће овакав: Браничевски одред код Деспотовца (Садови – Ресава), Моравска дивизија II. позива северно од Великог Поповића (Дуговица – Међа); Дунавска дивизија I. позива Међа – Игриште а Дринска дивизија I. позива: Трифуново брдо – Вршић – Чукарка – Средње брдо, на којим положајима имају утврђења. Шумадиска дивизија I. позива је на десној обали Лепенице (Брзан – Стражевица).
Трупе су јако уморне и потрешене двадесетодневном борбом без смене и помоћи. Време је врло рђаво, кише и магла целог дана“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 657
(у 23.20 час.)

„Стање на фронту ове војске у току дана 28. октобра: Код Књажевачког одреда, који држи фронт положаја: Голи врх – Стража – Гарје – Врдејци – Варнички врх, непријатељ је отпочео напад од 15 час. на фронт: Васиљ – Слатина. Јачина непријатеља око два пука пешадије и до 2 батерије. Око 18 час. мрак је прекинуо борбу и очекује се ноћас напад. – Код Комбиноване дивизије непријатељска два батаљона ушла су јутрос у 7 час. у Зајечар са стране В. Извора. У 10 час. било је у Зајечару 3 батаљона са 2 ескадрона. Артилерије нема, вероватно, да се због покварених мостова није могла пребацити. Коњичке патроле спуштају се ка Лубници. Једна непријатељска чета ушла је у Грлиште; два ескадрона коњице спустила су се у Звездан. Комбинована дивизија I. позива држи фронт: Оснић – Планиница – Ласово, са једним одредом код Бучја. – Код Крајинског одреда, који држи десну обалу Бањске реке са одвојеним батаљоном на Црном врху, дан је прошао на миру. Према десном одсеку овог одреда на фронту Брестовац – к. 422, једна непријатељска коњичка патрола у јачини једног вода дошла је у село Слатину, ту узела сељаке и кренула се у извиђање, лево и десно ка нашим положајима“.

Од команданта II. армије

ОБр. 9465
(у 12.30 час.)

„Командант Власинског одреда извештава, да је данас вршио напад и да су наше трупе подишле непријатељском положају местимично и до 150 метара, али су задржани јачом артилериском и пешадиском ватром, због чега су се повукле под заклоном мрака на своје првобитне положаје. Командант батаљона са Стрешера двема четама потпомагао је лево крило Јужно Моравских трупа са Варденика. По његовом извештају, непријатељ је дејствовао једном батеријом са Крстате Букве, против десног крила Стрешера и левог крила Јужно Моравских трупа, које је успео да потисне“.

ОБр. 9470
(у 13.40 час.)

„Молим да ми се јави, где и са ким да тражим везу лево и могу ли користити и мост код Курвин града“.

ОБр. 9482
(у 16.30 час.)

„Због неизмењеног задатка, армиски штаб је у Нишу, а не у Лесковцу“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 9858
(у 6.05 час.)

„На фронту Брегалничке дивизије I. позива на линији: Алијас – Стари Качаник – Белиградче, непријатељ је 27. ов. м-ца. у 12.05 час. отворио артилериску ватру из два топа, према десном крилу, а око 12.45 час. почео је дебушовати према центру и левом крилу. Борба се продужила цело после подне са малим прекидима, али без велике жестине. О борби и догађајима 26. ов. м-ца. командант ме је известио, да се непријатељ користио кишним и магловитим временом, знатном надмоћношћу и садејством Арнаута, ангажујући их снажно с фронта, и да је успео, брзим покретом друмом и железничким насипом да доспе до самог Качаника, и на исти изненада отвори паклену ватру. По исказу војника, непријатељ се преобукао у одело наших војника, и тако се речним коритом и железничком пругом као и путом приближио нашим трупама.
26. ов. м-ца. око 14.55 час. непријатељ је дебушовао из теснаца и одмах отпочео енергичан напад потискујући наше делове ка Црвеном Брегу, где је командант развио за борбу резерву, која се састојала из једног батаљона са два брдска брзометна топа; овим трупама придружиле су се још две чете. Око 16.45 час. непријатељ се сасвим близу примакао нашим положајима, а војници, жандарми и граничари почели су напуштати положаје, пре но што је било потребно. За враћање бегунаца безуспешно се ангажовао и сам дивизиски штаб. Да се већ растројене трупе не би сасвим распрштале у шумама Црвенога Брега, командант дивизије наредио је повлачење и заузимање новог фронта на линији: Алијас – Стари Качаник, на којој се линији 27. ов. м-ца. по подне водила борба. Од команданта 16. и 3. кадровског пука и батаљона 2. пука I. позива добивени су извештаји 27. ов. м-ца. по подне: Да су њихови пукови у борби у теснацу разбивени и да се 16. пук прикупио код села Сојева, а 3. пук и батаљон 2. пука у Урошевцу. О 11. пуку још нема извештаја. Као што се из изложенога види, узрок неуспешне одбране Качаничког теснаца је, поред бројне непријатељске иадмоћности, поред магле и замора трупа, још и неодржавање додира, слаба веза међу командама и недовољан утицај старешина. Наредио сам што је потребно, да се све ово поправи и 27. ов. м-ца. обишао сам трупе на положају и издао потребна упутства и наређења.
За 28. ов. м-ца. наредио сам, да ми командант Вардарске дивизије I. позива од својих трупа у Гиљану и у селу Сојеву стави на расположење један пешадиски пук и два брдска топа, што ће са два турска брзометна топа образовати армиску резерву; друга два турска брзометна топа, ставио сам на расположење команданту Брегалничке дивизије I. позива и наредио да трупе најупорније бране положаје, које сад поседају и да стопу по стопу одступају. 28. ов. м-ца. долазим на положај код Брегалничке дивизије I. позива, где ћу руководити борбом. На фронту Вардарске дивизије I. позива непријатељ је нападао на Кончулски теснац, на положају Дуплици код села Добросина. Напад је одбивен. 27. ов. м-ца. око 17 час. непријатељ је са Мучибабе дејствовао са 4 топа на нашу чету, која је била пред Мучибабом. О догађајима на фронту Вардарског одсека немам извештаја“.

ОБр. 9867
(у 16 час.)

„На фронту Брегалничке дивизије I. позива ноћ 27./28. ов. м-ца. прошла је на миру. Јутрос 28. ов. м-ца. око 6 час. почело је пушкарање на делу фронта према Старом Качанику. У 5.30 час. почела је да дејствује непријатељска артилерија, по свој прилици два брдска топа, који су у борби 27. ов. м-ца. били према нашем десном крилу. Непријатељ групише снагу према Старом Качанику; 20. пешад. пук који је био на десној обали Лепенца наишао је на јаче непријатељске снаге код Горанца и у току 27. ов. м-ца. повукао се преко села Страже ка Урошевцу. Командант Брегалничке дивизије I. позива наредио му је, да дође на десно крило положаја ка с. Сопаница. 15., 1. и 3. кадровски пук, који су се у току 27. ов. м-ца. борили на левој обали Лепенца на положајима јужно од Качаника, по паду варошице Качаника одступили су преко с. Нинковице и то: 1. пук на положај код с. Сојева; 3. пук на положај Стари Качаник, а 15. пук на положају источно од Старог Качаника. Војници су растројени и растурени напорним маршовима и борбом, а пукови имају око 800 пушака, сем 11. пешадиског пука који има око 2.500 пушака.
На фронту Вардарске дивизије I. позива ноћ 27./28. ов. м-ца. прошла је на миру. Наш 11. пук који са 18. пуком брани Кончулски теснац на линији: Дуплица – к. 720, у циљу заузимања бољег положаја, кренуо је 28. ов. м-ца. напред. Непријатељска одељења, чим се наша одељења развију, повлаче се. Командант Вардарске дивизије цени, да непријатељ на томе правцу није јак, да се на фронту ове његове дивизије налазе у првој линији два пука са две пољске и брдска батерија, са два топа већег калибра, са доста Арнаута – качака. – О раду трупа Вардарског и Тетовског одреда немам извештаја. По извештају команданта Брегалничке дивизије и начелника округа Тетовског и Косовског, Арнаути се као савезници придружују бугарској војсци и комитским четама. – Командант Албанског одреда не јавља ми ни о каквом покрету међу Арнаутима, окупираног дела Албаније“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23313
(у 11 час.)

Команданту II. армије

„По наређењу начелника штаба од данас, ставља вам се на расположење командант Пиротских утврђења са својим штабом“.

Команданту Тимочке војске

„По наређењу начелника штаба од данас, ставља вам се на расположење командант Зајечарских утврђења са својим штабом“.

Претходни чланак28. октобар, Операције II. армије, Тимочке војске и трупа Нове области
Следећи чланак29. октобар, Операције непријатељске војске