26. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

746

Ситуација

У току 26. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 8754
(у 12.20 час.)

„У току данашњег дана на фронту ове армије стање је било овако: Код Дринске дивизије II. позива, заштитни делови повукли су се на десну обалу Кубршнице. Данас око 14 час. заштитнички делови Тимочке дивизије II. позива напустили су Тополу. Непријатељ на том правцу јак је 4 – 5 батаљона са једном батеријом. Његови предњи делови налазе се у самој вароши. У циљу преотимања Тополе, део трупа Дринске дивизије II. позива предузеће напад у том правцу. Пред фронтом Дунавске дивизије II. позива непријатељ је јак око 1 пука и допро је југоисточно од Букуље на к. 511. Код Дунавске дивизије II. позива водила се данас борба на центру и левом крилу. Непријатељ, јак 5 батаљона, напао је наш 1 батаљон на Стубичком вису. Батаљон се поступно повукао на леву обалу Оњега. На фронту Трбушнички вис – Караула, непријатељ је нападао са два батаљона. Вечерас трупе Дунавске дивизије II. позива у току су искупљања на линији : Велике Баре – Станимирово. Заштитни делови у свануће повукли су се на линију Букуљско поље – Кусељ – Вукосавци – Пушница, а коњица око Јеловика. Код Соколске бригаде трупе су делом искупљене код села Калиманци, а делом на Сувобору. Сутра ће делови од Калиманаца стићи на Рудник. Код Ужичког одреда борбе није било. Ужички одред вечерас биће на линији: Субјел – Цикоте – Јелова Гора – Јанков Камен (обадва шанца) – Кадињача – Бранкова Глава – и даље на Златибор код Палисада. По извештају коњичке патроле, јаче коњичко одељење ушло је у Ваљево“.

ОБр. 8759
(у 3.10 час.)

„Овога момента извештен сам да су трупе Дринске дивизије II. позива после краће борбе уз употребу бомби заузеле варошицу Тополу“.

ОБр. 8767
(у 8.30 час.)

„Данас до подне армиски штаб полази у село Баре преко Страгара“.

ОБр. 8770
(у 17.45 час.)

„Ноћу 25./26. октобра после кратке борбе бомбама Топола је преотета, а непријатељ протеран. Према накнадно добивеном извештају, целог дана 25. октобра вођена је борба на положајима западно од Аранђеловца на фронту: Венчац – Шутица – Орловица – Ваган. Непријатељ је задржан према овим положајима, али је својим деловима избио на Букуљу, пошто су наше трупе раније напустиле Орашачке положаје и пребациле се на положаје десне обале Кубршнице. На фронту Соколске бригаде и Ужичког одреда борбе није било. Утврђено је, да је непријатељ коњичким патролама дошао у Ваљево 24. октобра, а до Словаца дошле су патроле 24. ов. м-ца. Напуштањем Тополе јуче по подне од стране трупа Одбране Београда, трупе I. армије истакнуте на положајима Венчац – Шутице – Ваган, биле су доведене у врло незгодан положај у погледу њиховог главног комуникациског правца ка Страгарској клисури, који је на тај начин остао откривен и угрожен. Стога сам наредио да се синоћ Топола понова заузме, а у циљу заштите и скупљања трупа нарочито оних са левог крила, морао сам трупе деснога крила да задржим извесно дуже време на положајима линије: Венчац – Топола, како бих у том правцу извршио јаче груписање снага. Повлачењем трупа Одбране Београда на линију: Висак – Вучја Пољана и са напуштањем непосредне десне обале Јасенице, онемогућен је не само мој намеравани напад на непријатеља, већ и моје даље задржавање на непосредној десној обали Кубршнице. У овај мах по довршеном искупљању трупа, дивизије су данас почеле покрет у циљу заузимања нових положаја. Соколска бригада данас је избила главнином на Рудник, а слабијим делом на Сувобор. Ужички одред у покрету је ка линији: Субјел – Цикоте – Јелова гора – Кадињача – Бранова глава, а Доњо Васојевићска бригада на Палисад код Чајетине“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4771
(у 1 час)

„У току данашњег дана непријатељ је успео да обухватним покретом потисне заштитничке делове Тимочке дивизије II. позива са леве обале Јасенице. Сем тога, одред који је био упућен на положаје: Обешењак – Липар, ради заштите прикупљања Комбинованог одреда на Градишту и Сепачком брду, био је нападнут јаком непријатељском снагом и принуђен око подне да се повуче на главни положај. Ноћас ће трупе моје команде заузети положаје означене у депеши ОБр. 4760 с том разликом, што ће Тимочка дивизија II. позива морати посести и положај Црвенац – Козореп, који је био намењен десном крилу Дринске дивизије II. позива, која према извештају команданта I. армије остаје на својим досадањим положајима“.

ОБр. 4792
(у 20.15 час.)

„У току данашњег дана непријатељ је вршио развијање према Тимочкој дивизији II. позива, тукући артилериском ватром наше предње положаје на десној обали реке Јасенице. Према Комбинованом одреду непријатељ је покушао да изврши напад, али је био растеран ватром наше артилерије, која је врло успешно потпомагала и одбрану левог крила Шумадиске дивизије I. позива. Због повлачења Шумадиске дивизије I. позива на десну обалу реке Лепенице наредио сам, да се трупе Одбране Београда у току ове ноћи повуку са својих садањих положаја на положаје: Рогац (к. 239) – Шупљаја – Кошуће – Беле баре – Сремска пољана – Араповачко поље. Штаб Одбране Београда полази у 7 сати из јутра за Песковиту пољану (северно од Крагујевца)“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7902
(у 10.20 час.)

„Штаб армиски налази се од 10 час. у Вел. Поповићу“.

ОБр. 7888
(у 14.10 час.)

„Армија се 25. ов. м-ца. борила целог дана са надмоћнијим непријатељем, поглавито на десној обали Мораве на положајима: В. Лаоле – Вукова Орница – Породин – Морава – Марковац. Непријатељ је пред центром задржан на сасвим блиским одстојањима. Испред Дринске дивизије I. позива налази се сад и 107. дивизија, која је до скора била увек испред Дунавске дивизије I. позива. Једна непријатељска јача колона наступала је од Петровца десном обалом Млаве и допрла до Ждрела, због чега је Браничевски одред нападнут са фронта код В. Лаоле морао заузети нов положај код села Шетоња. Непријатељ је продирући долином Мораве, правцем друма и железничке пруге заузео после борбе Марковац. Одред Шумадиске дивизије I. позива повукао се одатле ка Лапову. Због овога, а да би се утврђени положаји на десној обали Мораве благовремено посели и трупе за борбу на њему прикупиле, уредиле и попуниле потребама, дивизије ове армије на десној обали Мораве заузеће преко ноћи 25./26. ов. м-ца. утврђени положај: Свилајначки мостобран и утврђену групу Хумови, Главица, Златово са распоредом: Дринска дивизија I. позива мостобран ушће Ресаве, Нерезије, Баћица и положај Хумови од Мораве до села Врлана; Дунавска дивизија I. позива групу Главица; Моравска дивизија II. позива групу Златово; Браничевски одред положај Дрењар по потреби Грчко поље, објавницу на Јежевцу. Коњичка дивизија брани прелаз преко Мораве од ушћа Ресаве до Гложанске реке и држи везу између Дунавске дивизије I. позива и Дринске дивизије I. позива. Шумадиска дивизија I. позива на десној обали реке Раче. Марковачки мост на Морави порушен је“.

ОБр. 13579
(у 17.45 час.)

„Командант Шумадиске дивизије I. позива јавља, да је десно крило јако нападнуто и да почиње повлачење преко Била ка Баточини. Због тога је наредио повлачење дивизије на положај на десној обали Лепенице. Ова дивизија је у непрекидној борби са знатно надмоћнијим непријатељем и без икаквога одмора. Опасност је велика, да не буде растројена и сасвим уништена. Ја јој не могу више послати помоћи са десне обале Мораве, јер су и остале дивизије сасвим слабе, а положаји пространи. Молим, да се на који други начин помогне овој дивизији што пре“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 600
(у 12.30 час.)

„Стање на фронту ове војске у току 25. октобра: Код Шумадиске дивизије II. позива целог дана затишје, примећено је прикупљање непријатељских снага према левом крилу дивизије; непријатељски 17. пук учествовао је у нападу 23. ов. м-ца. на Викалиште, Главурију и правцем преко Бабиног зуба. Код Књажевачког одреда, по губитку положаја Барја, трупе су поселе положај: Јевик – Липовицу на левој обали Тимока, но због нехата команданта 4. пука I. позива, трупе су напустиле положај Јевик; командант 4. пука смењен је, а у 16 час. наређено је поновно заузимање Јевика, али се у томе није успело. У 17 час. непријатељ се пребацио код Дебелице и Равни, одбацио наше делове на Китицу, вршио на њу јуриш у два маха, којом је приликом рањен и командант одсека мајор Стојан Милорадовић. Наређено је прикупљање нашег десног, средњег и левог одсека на линији: Јермировац – Дубрава – Тршински дел – Грохотљивица. У непосредној близини непријатеља код Дреновачког одсека била је јака артилериска и пешадиска ватра. Код Комбиноване дивизије примећено је, да се једна колона јачине једног пешадиског пука са коњицом и комором спушта од Бабиног носа ка Црном врху, који је тукла целог дана наша артилерија. На осталом делу фронта ове дивизије била је час јача час слабија артилериска ватра. Код Крајинског одреда. Трупе овог одреда врше наређено повлачење без икаквог притиска непријатељског“.

ОБр. 608
(у 10.55 час.)

„Стање на фронту ове војске ноћу 25./26. октобра: Код Шумадиске дивизије II. позива. Према десном крилу непријатељ је вршио напад; на левом крилу трупе заузимају Тресибабу. Код Књажевачког одреда нема ништа ново. Трупе заузимају њихове положаје. У 24 час. заштитни делови водили су борбу. Код Комбиноване дивизије I. позива. На целом фронту било је слабо пушкарање и слаба артилериска ватра. Од јутрос почела је јака пешадиска борба на Калуђеровицу. Код Ласовског одреда није било ничега. У току ноћи формиран је на одређеном правцу Бучјански одред. Код Крајинског одреда трупе су у одређеном повлачењу“.

ОБр. 620
(у 18.30 час.)

„Са штабом ове војске полазим 26. ов. м-ца. у 19 час. из Зајечара у Бољевац и стижем исте вечери“.

ОБр. 622
(у 23.30 час.) од 26. октобра

„Код Књажевачког одреда дан је прошао на миру. Према десном крилу било је пушкарања. Са левога крила отворена је артилериска ватра на непријатеља, који је нападао на делове Бучјанског одреда. Бучјански одред држи линију: Горица – Жути Камен – Умљане. Непријатељ је узео Маглен и надире ка Бучју и Зубетинцу. Непријатељ је у току ноћи утврђивао Липовицу – Јевик. Код Комбиноване дивизије командант Бучјанског одреда на Глозје стигао је јутрос у 7.45 час. (где су била и два батаљона 8. пешад. пука I. позива) у циљу осигурања комуникације Бучје – Планиница и Бучје – Бољевац. Непријатељ је заузео Кожељ и избио са својим патролама на Маглен к. 1020. Непријатељ наступа двема колонама, једном преко с. Мањинац, другом преко с. Кожеља. Јачина је обеју колона око 6 батаљона. Око 12 час. водила се прилично јака борба на Стени. Непријатељева намера изгледа да је била, да се пребаци преко Ласовачке планине на друм Бучје – Леновац. Код Крајинског одреда у току дана ништа значајнијег није било“.

Од команданта II. армије

ОБр. 9372
(у 1.25 час.)

„Стање код ове армије у току дана 25. октобра: Код Граниковског одреда стање је редовно. Код Тимочке дивизије I. позива у току данашњег дана непријатељ је од 6 до 18 час., час јаче, час слабије тукао артилериском ватром цео фронт ове дивизије. И наше и непријатељске трупе остале су на истим положајима, сва артилерија десног одсека целог дана потпомагала је одбрану положаја Моравске дивизије I. позива. Код 10. пешад. пука I. позива стање је редовно. Код Моравске дивизије I. позива непријатељ је из седам артилериских група разног калибра засипао целог дана положај Дренову Главу, Кале и Црнодрму. Силном артилериском ватром непријатељ је успео да поруши велики део наших ровова и препречних средстава. Коректуру ватре вршио је један балон код села Планинице и један аероплан. Под заклоном те ватре непријатељска пешадија отпочела је наступање пребацујући се преко Драгановог врха, и обасипајући наш положај пешадиском и митраљеском ватром. Дејством наше артилериске и пешадиске ватре, овај је напад заустављен; но, око 15.30 час. непријатељ је продужио напад и дошав до јуришног одстојања предузео је јуриш на Драганов врх, тада су упаљене све мине, почело бацање бомби, те је тај јуриш одбивен. После овога непријатељ се појачао с новим снагама и у два маха поновио јурише, но увек је одбивен. Ми смо задржали главни положај, а непријатељ се задржао одмах испред саме препреке од жице. Јачина непријатеља је овде око 2 батаљона. Код левог одсека непријатељ је у 4.30 часова напао на предњи положај тога одсека Дубрава – Орјиште, али је убрзо и лако одбивен; до 15 часова непријатељ ту није ништа предузимао, а тада је предузео снажан напад потпомаган артилеријом, која је тукла Дубраву с фронта и десног бока. Због овог, чета се повукла на главни положај (Војнеговце). Непријатељ је тада предузео напад и на главни положај, али је задржат на 4 – 600 метара пред рововима; јачина је према овом делу око три батаљона, судећи по свему непријатељ је претрпео огромне губитке; извештај о нашим губитцима и утрошку муниције накнадно ће се послати. Целога дана непријатељ је дејствовао зрнима дум -дум, наши су се војници храбро држали“.

ОБр. 9374
(у 10 час.)

„Шумадиска дивизија II. позива пре добивеног наређења ОБр. 23149 од данас, повукла се по наређењу команданта Тимочке војске прошле ноћи на положаје за запречавање правца Књажевац – Грамада и Јаловик Извор – Сврљиг, а оставила је по моме захтеву један одред за затварање правца ка Белој Паланци. Са њом немам још везе но са њеним одредом на Базовичком врху имам везе преко мог Граниковског одреда. Њеним операцијама могу управљати тек кад добијем везу, стога ми је потребно наређење Врховне команде за те операције“.

ОБр. 9374
(у 24 часа)

„Стање код ове армије у току ноћи и јутрос овакво је: Код Граниковског одреда ноћ је прошла на миру. Јутрос од 9.50 час. командант јавља, да су непријатељске патроле избиле на Викалиште и Црни врх (нема га на секцији) северозападно од Марковца и гађају наш вод на Главурији. Код 10. пешад. пука I. позива ноћ је прошла на миру. Код Тимочке дивизије I. позива ноћ је прошла на миру. Код Моравске дивизије I. позива у току ноћи непријатељ је у неколико махова покушавао омање нападе према левом одсеку, али је увек одбивен. Пред фронтом средњег одсека борба је трајала целе ноћи; непријатељ је стално покушавао, да се пробије кроз наш стрељачки строј, али је дочекиван пешадиском и митраљеском ватром и бомбама. Пред зору непријатељ се повукао на линију Драганов врх; код левог одсека према извештају добивеном од патрола, непријатељ се повукао на линију: Дубрава – Крајиште – Кокорњак. По извештају наших патрола и заробљеника, непријатељ је претрпео силне губитке“.

ОБр. 9402
(у 16.45 час.)

„Наређењем ОБр. 23153 од данас наређено је, да се Тимочка дивизија I. позива повуче правцем: Црвена Река – Гаџин Хан – Чечина. Овај је правац незгодан и што је дужи од правца Ниш – Чечина и што је изложен кроз Кутинску долину. Боље је, да ми се одреди правац Ниш – Чечина, у коме случају само би се побочница могла кретати преко Гаџиног Хана“.

ОБр. 9193
(у 23 часа)

„На основу наређења Обр. 23153 наредио сам, да Моравска дивизија I. позива отпочне покрет. Због тога наредио сам, да се Тимочка дивизија I. позива задржи на граничном одсеку: Мечији хлеб – Голаш – Мали Врх – Црни врх, па косом између села Извора и Бериловице, утврђење Нишавска долина – Јарчар – Забел – Кале – Љиљковица (Љиљачај) – Бачик (к. 848) – утврђење Јеремија, држећи као предње положаје Басарски камен и Смрдански Црни врх, и да се веже лево са Граниковским одредом, који остаје на Брезовичкој чуки, а десно са трупама Свођског одреда, које су на Прибовици“.

Од команданта Јужно Моравских трупа

ОБр. 50
(у 20.50 час.)

„На Власини и на десној обали Мораве ноћ је прошла на миру; на левој обали Мораве целе ноћи биле су слабије борбе око Дренове Главе“.

ОБр. 54
(у 11 часова)

„Вечерас је ситуација оваква: Код Власинског одреда цео дан је слабо пушкарање. Код трупа на левој обали Мораве, непријатељ је нападао на истакнуте тачке положаја на левој обали Јелашничке реке. Овај данашњи свој напад противник је потпомагао јаком артилериском ватром, што до сад није било. Из наређења, која су јуче изгубила два бугарска официра на које су наше патроле пуцале и који су носили заповест, види се, да командант дивизије, чији је штаб у Врању, шаље као помоћ команданту 1. бригаде 7. дивизије један батаљон пешадије, једну брдску и две пољске батерије и напомиње му, да му по потреби може послати и 4. пољску батерију. На левој обали Мораве наше су трупе напале на фронт Деја – Дренова Глава – Раскрс у циљу, да противника, који врло дрско надире овим правцем, што дуже задрже и одбаце. И на овоме делу фронта непријатељ је данас добио појачање; уопште непријатељ се на фронту према Врању непрестано појачава“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 9779
(у 1.30 час.)

„Непријатељ је у току 25. ов. м-ца. нападао на положаје Брегалничке дивизије I. позива левом обалом Лепенца са 2 пука пешадије и 2 батерије, а десном обалом са 1 пуком и 1 батеријом која је око 15 час. отворила ватру од правца села Ржанца на железничку станицу ђенерал Јанковић, а станица је евакуисана; детаљан извештај немам. На фронту Вардарске дивизије I. позива наше су трупе заузеле Кончулски теснац и налазе се на линији: Дуплица – с. Кончул – к. 720. Наредио сам да се 26. овог месеца заузме прелаз Сефери и да наше трупе заузму источни излаз из Кончулског теснаца. Напуштање Кончулског теснаца после борбе 23. овог месеца резултат је пометње, која се састојала у овоме: Командант батаљона 11. кадровског пука мајор Милосав Павловић известио је команданта пука, да је осмотрио јаку непријатељску колону са 12 топова, која се упутила Гњилану, па да не би био одсечен почео је повлачење и наредио да се и остали делови пука и штаба повуку ка Макрешу. Неразјашњено је, да ли је командант пука наредио ово повлачење, а по добивеном извештају од мајора Павловића, или је мајор Павловић наредио повлачење целога пука и пуковског штаба. Наредио сам истрагу којом има да се утврди, који је узрок пометњи и ко је наредио повлачење, и да се са кривцем поступи по надлежности. Обишао сам трупе на положају у самоме теснацу и њихове предње делове и позвао их на вршење дужности, а официрима и војницима наредио, да својим будућим држањем у борбама поправе до сад учињене грешке“.

ОБр. 9780
(у 18.20 час.)

„Од команданта Вардарске дивизије I. позива нисам добио извештај о догађајима 25./26. ов. м-ца; 25. октобра зором враћена су два батаљона 11. пука и два Дебанжова топа на положај Дуплица, који су 24. октобра били напустили и дошли до села Ропотова. Тако исто, штаб и 1 батаљон 11. пука, који су одступили ноћу 23./24. октобра долином Криве Реке, враћени су 25. октобра у 14 час. у село Рани Луг; 18. пешад. пук са 2 брдска француска топа 25. ов. месеца у 8 сати упућен је да заузме Биљачу (к. 720), овоме пуку придат је и Кончулски одред, који је био код села Доморовце, пошто је овај одред 24. ов. мес. пред вече напустио положај Биљачу, по наређењу команданта Гиљанског одреда а после слабије борбе са непријатељем, која је вођена 24. ов. м-ца. по подне у одступању. Неистинит је извештај команданта 1. батаљона 11. пука и његово дејство са батаљоном са положаја Сефери, где није опалио ни једног метка. Команда му је одузета, а са њиме ће се по надлежности поступити. 25. ов. м-ца. стигла су у Гиљане два батаљона 12. пешад. пука II. позива и пета Дебанжова батерија од два топа, остале трупе су на својим положајима. Извиђањем и преко повереника сазнало се, да непријатеља има око Мучибабе – Царевика и Сефери (јачина непозната), али су примећени поред пешадије још и слабији делови коњице као и артилерије. 26. октобра вршиће се извиђање јачим одељењима ка Сеферу – Мучибаби – Царевику и коти 1011“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23149
(у 2.50 час.)

Команданту II. армије

„С обзиром на ситуацију код Тимочке војске, Шумадиска дивизија II. позива, која је на положајима код Калне, ставља се под вашу команду“.

ОБр. 23153
(у 24 часа)

Команданту трупа Нове Области

„Наређено је данас команданту II. армије, да Моравску дивизију I. позива одмах упути правцем Свођ – Власотинце – Лесковац – Медвеђа у Приштину, где ће се ставити под вашу команду. Власински одред и наш одред пред Врањем под командом команданта Јужно Моравских трупа стављени су под команду команданта II. армије“.

ОБр. 23174
(у 11.55 час.)

Команданту Тимочке војске – Зајечар

„Због неповољне ситуације на источном и јужном фронту наређујем повлачење, које постепено извршити на овај начин:
а) Комбинована дивизија са Крајинским одредом повлачи се постепено правцем: Зајечар -Бољевац – Соко Бања – Алексинац левом обалом Јужне Мораве ка Мрамору.
б) Књажевачки одред правцем Књажевац – Соко Бања и даље за Комбинованом дивизијом.
Тимочка војска у своме повлачењу има задатак, да потпуно затвори правац Зајечар – Пореч и овај правац сме напустити и пребацити се у Соко Бању тек онда, кад III. армија у своме повлачењу са Свилајначких положаја буде прошла Параћин. Ради овога ступити одмах у везу и споразум са командантом III. армије. Тимочка војска прикупиће се на левој обали Јужне Мораве на линији Пуста река – Турија и брани правац: Ниш – Прокупље – Куршумлија – Приштина.
Кад Шумадиска дивизија II. позива у своме повлачењу преко Ниша буде стигла на Мрамор, улази у састав Тимочке војске. Северно ухватити везу са III., а јужно са II. армијом. Комуникациска линија: Прокупље – Куршумлија – Приштина. Магацин хране Прокупље. При повлачењу сву стоку и храну по могућству реквирирати и евакуисати уназад, а комуникације и објекте кварити и рушити. О пријему наређења известите одмах“.

ОБр. 23218
(у 20.38 час.)

Команданту Одбране Београда

„Упутите одмах, још ноћас, један јак пешадиски пук I. или II. позива из састава ваших трупа команданту Шумадиске дивизије I. позива ради ојачања на његовим садашњим положајима. Деташовани пук биће привремено у саставу Шумадиске дивизије I. позива. О месту где да се пук упути обавестити се од команданта исте дивизије На место овог пука који ће бити упућен Шумадиској дивизији, наређено је команданту I. армије да вам одмах упути два батаљона Моравске дивизије II. позива, привремено у саставу његових трупа“.

Команданту I. армије

„Из састава Одбране Београда упућен је један пешадиски пук Шумадиској дивизији I. позива, ради њеног појачања. Упутите одмах команданту Одбране Београда она два батаљона Моравске дивизије II. позива, који су привремено код вас задржани. О месту где да се упуте батаљони обавестите се од Одбране Београда“.

Команданту III. армије

„Команданту Одбране Београда наређено је, да одмах још ноћас упути један јак пешадиски пук команданту Шумадиске дивизије I. позива, ради појачања његових трупа на садашњим положајима. О месту, где пук да се упути, известити команданта Одбране Београда“.

Претходни чланак26. октобар, Операције II. армије, Тимочке војске, Јужно Моравских трупа и трупа Нове области
Следећи чланак27. октобар, Операције аустро – немачке и бугарске војске