Најновије искуство, делом и лично
Ипак, и у таквим условима, каква-таква потрага за истином о српском добровољачком покрету започета је.
Може ли се неправда отклонити
Истраживање српског добровољачког покрета и даље се сматра “приватним послом”.
Други светски рат и после
Страховит покољ и масовно убијање трајало је пет минута, а потом је настао лов на преживеле, који су већином похватани, повезани и под оружаном пратњом пребачени у логоре.
Ко је то био против добровољаца
У циљу разбијања прве Југославије и постизања освете за пораз у I светском рату, те снаге нису бирале средства да постигну кажњавање српских ратних добровољаца.
Мало јесте добровољац, мало није
Извесно је само једно: против администрације није се могло.
Правни прописи против добровољаца
Све ове “питалице” о заради, “повременој исхрани” и “пристојном издржавању” биле су само вербално покриће за полазни став да се на добровољачку земљу не примењује грађанско право.
Потрага за решењем добровољачких проблема
"Влада је одлучила, да реши коначно добровољачко питање и то не више половно, него до краја - законом. Тај пројект је пуно извршење обећања Министарског Савета на Крфу 1917. године."
Услови за насељавање
У прво време, нажалост, многа новорођенчад нагло су умирала, јер су хигијенски и сви други животни услови на пустарама били врло тешки.
„Заплетен рад” Министарства аграрне реформе
"Кризман, који прве веснике српске освете, јунаке Прве Српске Добровољачке Дивизије назива бандом, није достојан положаја, на коме је, нити је способан за велико дело, које му је поверено”
Добровољци траже своја права на земљу
Наредба Министарства за аграрну реформу легализовала је шпекулацију, а земљу су могли куповати само они који су имали доста новца: разни ратни богаташи, адвокати, чиновници, имућнији сељаци, итд.